Zadbaj o twardy dysk swojej duszy

Zadbaj o twardy dysk swojej duszy
Daniel G. Amen
Wydawnictwo MEDIUM 2011

Niezwykle pouczająca książka dla każdego, kto interesuje się pracą ludzkiego mózgu oraz takimi przypadłościami, jak ADHD, depresja, zaburzenia zachowania, agresja, czy wreszcie kłopoty z koncentracją uwagi lub planowaniem i realizacją zadań. Autor jest znanym amerykańskim psychiatrą i neurobiologiem, który wykorzystuje w swojej pracy obrazowanie mózgu metodą SPECT – oznaczającą tomografię emisyjną pojedynczych fotonów. To bardzo zaawansowana technika, którą zalicza się do medycyny nuklearnej. Bynajmniej nie jest ona wykorzystywana powszechnie w psychiatrii, nawet w USA. Umożliwia wykrycie obszarów mózgu pracujących zbyt intensywnie oraz tych, które nie wykazują wystarczającej aktywności.

Psychiatra po raz pierwszy w historii ma do dyspozycji obraz pracującego mózgu, na którym widać, dlaczego ktoś cierpi na lęki, fobie, paranoję, depresję lub zachowuje się agresywnie. Doktor Amen ogląda zdjęcia wyraźnie ukazujące, który obszar został „przegrzany”. Dzięki tej supernowoczesnej technice wiadomo też, dlaczego ktoś jest sztywny w swych poglądach i nie potrafi dostosowywać się do zmian, lub z jakiego powodu dorośli maltretują dzieci i siebie nawzajem, czy to psychicznie, czy też fizycznie. Dowiadujemy się, że odpowiedzialne za to obszary mózgu po prostu źle pracują.

Jako psychiatra doktor Amen stosuje oczywiście leki psychotropowe, lecz stara się to robić z wielką rozwagą, często skłaniając się raczej ku psychoterapii, a nawet modlitwie. Okazuje się bowiem, że ludzie, którzy się modlą, są w stanie wpływać na stan swojego mózgu, a efekty można uchwycić metodą SPECT!

Mimo biologicznego podejścia autor prezentuje niezwykle szerokie spojrzenie na zaburzenia ludzkiego zachowania. W swojej książce opisuje, w jaki sposób wyjaśnienie organicznych przyczyn lęków, depresji i napadów gniewu pomogło cierpiącym na nie ludziom zrozumieć siebie, przestać czuć się ciągle winnym z powodu domowych niesnasek i poprawić swoje zachowanie. Łatwiej też było ofiarom rodzinnych tyranów wybaczyć swemu partnerowi lub rodzicowi, starać się zrozumieć jego zachowania i – co więcej – pomóc mu się zmienić. Autor daje także nadzieję rodzicom dzieci z ADHD, gdyż zaburzenie to do pewnego stopnia można opanować dzięki lekom, a częściowo przy pomocy wyszkolonego terapeuty.

Kiedy rozumiemy przyczynę, łatwiej jest czemuś zaradzić. Nie chodzi o to, aby tolerować i dać proste wytłumaczenie agresji, ale by zmienić agresora, który ma po prostu wadliwie działające obszary struktur mózgowych odpowiedzialnych za zrównoważone zachowanie. Sprawny mózg umożliwia duszy realizację jej celów, wadliwy – utrudnia lub blokuje ich osiągnięcie. Dlatego właśnie należy zrobić, co tylko się da, aby twardy dysk naszej duszy oraz jego oprogramowanie działały optymalnie. Metoda SPECT po raz pierwszy w historii daje szansę ludziom, którzy wyniku urazów głowy czy skłonności dziedzicznych znajdują się w sytuacji gorszej niż inni.

Recenzja: Nieznany Świat 5/2012

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.