Naziści i okultyzm

Naziści i okultyzm. Ciemne moce III Rzeszy.
Paul Roland.
Wydawnictwo BUCHMANN, Warszawa 2011.

Paul Roland jest autorem ponad 30 pozycji poświęconych mistycyzmowi, zbrodni oraz zjawiskom okultystycznym. Jego książki przetłumaczono na 15 języków, w tym: rosyjski, chiński, japoński, grecki i hebrajski. Pisarz opracował także we współpracy z artystką Sylvią Gainsford i wydał oryginalną wersję Kart Tarota, która uchodzi za radykalną reinterpretację żydowskich nauk mistycznych, co odróżnia ją od innych tego typu projektów. W Polsce, jak dotąd, mogliśmy zapoznać się z następującymi pracami autora: Reinkarnacja. Historie prawdziwe, Najsłynniejsze duchy świata oraz Pamiętam jak umarłem. Powroty ze stanów bliskich śmierci – autentyczne relacje.

W książce Naziści i okultyzm. Ciemne moce III Rzeszy Roland dokonuje precyzyjnej analizy powiązań narodowego socjalizmu z naukami okultnymi (łacińskie słowo occultus oznacza schowany, ukryty, tajemny). Autor nie byłby sobą, gdyby w tej, trwającej od lat dyskusji nie zajął, jak to ma w zwyczaju, odrębnego stanowiska. Nie opowiada się zatem ani po stronie bezkrytycznych zwolenników tezy o bliskich związkach hitlerowców z magiczną ścieżką lewej ręki, ani też za głosami historyków uznających podobne pomysły za trywializowanie zbrodni wojennych. Nie negując bynajmniej aktywności mocy nadprzyrodzonych w naszym świecie, brytyjski pisarz przekonuje, że to sami naziści z rozmysłem przebudzili demoniczną stronę psychiki swego narodu, kierując się samolubnymi celami.

Czym bowiem jest opętanie? Utratą samokontroli wskutek zawładnięcia przez negatywne emocje. Reżim hitlerowski był zdolny do rozpętania piekła bez żadnej nadprzyrodzonej pomocy – pisze Roland. – To nie oznacza jednak, że siły tego rodzaju nie były wówczas w świecie aktywne – nie przybierały jedynie postaci, którą moglibyśmy uznać za demoniczną.

Owszem, to prawda, że korzenie nazizmu tkwiły w tajnych stowarzyszeniach działających w Austrii i Niemczech w XIX i XX wieku. Prawdą jest też, iż hitlerowcy finansowali poszukiwania graala i innych ezoterycznych relikwii, a magia jako taka nie była im obca. Jednak z tajnych dokumentów, prywatnych dzienników i korespondencji, którymi autor posiłkuje się w swojej pracy, wynika, iż byli oni raczej zaślepionymi nienawiścią psychopatami niż  zdeklarowanymi adeptami ciemnej strony mocy.

Nauki ezoteryczne twierdzą – puentuje Roland – że każdy ma szansę, by w przydzielonym sobie czasie czynić na ziemi własne niebo lub piekło. Hitler wybrał piekło.

Warto zapoznać się z tą książką, gdyż oferuje ona inną interpretację historii III Rzeszy od tych, do jakich przyzwyczaili nas konwencjonalni historycy tudzież pisarze o inklinacjach ezoterycznych. Pracę wzbogaca spora liczba archiwalnych fotografii i zachęcający do lektury przejrzysty układ tekstu.

Recenzja: Nieznany Świat 5/2012

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.