Na przekór grawitacji

Na przekór grawitacji.
Caroline Myss
Wydawnictwo MEDIUM, Warszawa 2011

Caroline Myss to amerykańska pisarka znana ze swych książek o medycznym diagnozowaniu intuicyjnym oraz duchowości i mistycyzmie. Z wykształcenia dziennikarka i teolożka, za punkt zwrotny w swoim życiu uznała wywiad, jaki przeprowadziła z Elisabeth Kübler-Ross. To właśnie ta rozmowa sprawiła, że zrozumiała, czym powinna zająć się w życiu. Decyzja okazała się trafna, skoro aż pięć książek Myss zagościło na liście bestsellerów New York Timesa. Znalazły się wśród nich także pozycje wydane w naszym kraju: Anatomia Duszy oraz Życie jako Święty Kontrakt.

Myss prezentuje niekonwencjonalne podejście do leczenia i uzdrawiania, gdyż – w odróżnieniu od zachodniej medycyny – nie skupia uwagi na diagnozie. Zamiast za wszelką cenę szukać logicznego uzasadnienia pojawienia się dolegliwości, należy zainicjować osobistą przemianę duchową – przekonuje autorka. Ponieważ nic w naszym życiu nie dzieje się przypadkiem, także choroby spełniają istotną funkcję. Z tą niełatwą lekcją można poradzić sobie tylko w jeden sposób: poszukując oparcia w mądrości ducha, uniwersalnej mistycznej intuicji i zdrowym rozsądku.

Słowo grawitacja pochodzi z łaciny i oznacza, że coś jest ciężkie, poważne, ważkie. Jednak oprócz ciążenia powszechnego – faktu, iż wszystkie obiekty posiadające masę oddziałują na siebie nawzajem – istnieje jeszcze ciężar myśli i emocji. Każdy człowiek podlega tej sile i jest nią w jakiś sposób ograniczony. Nasz cel, w ujęciu Caroline Myss, to przeciwstawienie się temu prawu ciążenia i uwolnienie egzystencji od iluzji oraz emocjonalnych traum przeszłości. Dopiero wtedy będziemy w stanie wieść satysfakcjonujące życie, które wypełni duchowa harmonia, zdrowie i miłość.

Myss, która – co istotne – sama praktykuje uzdrawianie, przekonuje czytelnika, iż błędem jest skupianie się na tym, co zewnętrzne – znamy wszak wiele sposobów leczenia, niekiedy diametralnie odmiennych. Bo też nie forma ma tu znaczenie, a ukryta pod nią treść, którą da się zamknąć w jednym słowie: przebudzenie. Gdy pacjent zostaje duchowo poruszony, dolegliwości same kapitulują – rozpoczyna się proces pełnego powrotu do zdrowia, który zachodzi na poziomie świadomości energetycznej. Ważną częścią tej terapii jest dokonanie analizy siedmiu naszych mrocznych słabości (m.in. chciwość, gniew, zazdrość) oraz siedmiu łask (np. oddanie, hart ducha, mądrość) i nauczenie się, jak opanować prawa, jakie nimi rządzą. Ta wiedza to klucz do zainicjowania życia na przekór grawitacji, które zapewni nam egzystencję wolną od lęku i nieuleczalnych chorób. Bardzo optymistyczna wizja!

Recenzja: Nieznany Świat 3/2012

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.