Harmonia ducha i ciała

Duchowość ciała.
Aleksander Lowen
Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2011

To bardzo ważna książka, ukazująca w sposób doprawdy fascynujący relację umysł – ciało. Jej autor był lekarzem, uczniem Wilhelma Reicha i twórcą systemu terapeutycznego nazwanego bioenergetyką. Swą długą drogę do zrozumienia istoty zdrowia rozpoczął od praktykowania jogi; na kwestię chorób i ich leczenia, a także profilaktykę zdrowia całe życie patrzył przez pryzmat humanistyki, rozpatrując te zagadnienia w kategoriach: honoru, odwagi, piękna i godności.

Lowen tak pisze o tych ideach w swojej książce, która stała się światowym bestsellerem: Gdy oddziela się umysł od ciała, duchowość staje się zjawiskiem intelektualnym – wiarą, a nie witalną siłą (…). Pozbawione ducha ciało cechuje niski stopień żywotności i brak wdzięku. Jego ruchy są często mechaniczne, gdyż w dużym stopniu decyduje o nich umysł czy wola. Gdy duch wstępuje w ciało, drży ono z podniecenia, skacze z entuzjazmu niczym potok spadający po zboczu góry, lub porusza się płynnie, jak rozlana po równinie głęboka rzeka.

Kto z nas nie pragnąłby uzyskać takiej harmonii ducha i ciała? Tym bardziej, że – jak zapewnia Lowen – nie wymaga to specjalnego wysiłku, bo dla człowieka jest stanem naturalnym. Jednak utrata tego daru powoduje, iż można go odzyskać w jeden tylko sposób: poprzez przywrócenie ciału jego duchowości.

Być może, gdyby medycyna konwencjonalna wzięła sobie te prawdy do serca, nie byłoby aż tylu rozczarowanych pacjentów, którzy intuicyjnie czują, że obok niedomagającego ciała posiadają też ducha i o tego ducha należy się bezwzględnie zatroszczyć.

Lowen podchodzi do ludzkiego organizmu jak do reagującego ze środowiskiem samopodtrzymującego się systemu energetycznego. Gdy na ludzkie ciało spojrzymy z takiej perspektywy, łatwiej zdołamy pojąć istotę choroby. Ponieważ wiele schorzeń bierze swój początek z urazów i traum doznanych w dzieciństwie i młodości, zlokalizowanie ich pod postacią tzw. bloków w mięśniach stanowi pierwszy krok do odzyskania zdrowia. Zaproponowana terapia sprawia, iż ciału zostaje przywrócona jego elastyczność, co de facto znosi blokady, przy czym dzieje się to zarówno na planie fizycznym, jak i umysłowym.

Jak pisze autor tej ze wszech miar godnej polecenia książki, w naszej cywilizacji zapanowała moda na postrzeganie ciała w kategoriach rzeczy świeckich, wulgarnych i materialnych, co jest oczywistym błędem. Przywrócenie ciału jego duchowego znaczenia powinno stać się jednym z najważniejszych działań terapeutów w najbliższych latach, ponieważ innej drogi do zdrowia po prostu nie ma.

Recenzja: Nieznany Świat 2/2012

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.