Medycyna chińska dla każdego

Medycyna chińska dla każdego.
Edward Kajdański
Wydawnictwo Literackie, Kraków 2011

Książek poświęconych TCM (Tradicional Chinese Medicine) ukazało się na polskim rynku przynajmniej kilka, na tę jednak warto zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim ze względu na jej autora. Edward Kajdański bowiem - pisarz, dziennikarz, dyplomata - spędził dzieciństwo i młodość w Mandżurii, kończąc studia na tamtejszych uczelniach. Jedną z nich była wyższa szkoła prowadzona w Harbinie przez Towarzystwo Czerwonego Krzyża, gdzie autor zgłębiał właśnie chińską farmację i medycynę.

Można więc powiedzieć, że w przeciwieństwie do wielu piszących na temat TCM, poznał jej tajemnice niejako u źródła, doskonale znając z autopsji tamtejszy krąg kulturowy i stanowiący jego immanentną część system terapii.

Praca Kajdańskiego jest bardzo starannie udokumentowana - jeśli chodzi o historię i podstawy teoretyczne chińskiej medycyny stanowiącej unikatowy system leczenia oparty na wielowiekowej praktyce i filozofii. Na system ten składają się z jednej strony, oryginalne metody diagnozy oraz terapii, z drugiej zaś, określony sposób odżywiania ze szczególnym uwzględnieniem roli w procesie przywracania zdrowia ziół oraz energii. Nie może też nie budzić refleksji fakt, że niektórzy, pożal się Boże, „znawcy” medycyny nowoczesnej nadal deprecjonują akupunkturę, nie mając zielonego pojęcia o mechanizmie jej działania, a takie pojęcie jak tao czy yin-yang traktują jak magię czy zabobon!

Czy sięgną w tej sytuacji po książkę, z której mogliby się wiele nauczyć? Raczej nie, ale to ich problem, nie nasz. Natomiast wszyscy lekarze i niekonwencjonalni terapeuci z prawdziwego zdarzenia powinni się z nią obowiązkowo zapoznać, gdyż wiele wskazań wynikających z chińskiej medycyny i leżącej u jej podstaw filozofii, wybornie sprawdziło się w praktyce, skutecznie pomagając chorym. No i brawa dla edytora tej cennej pozycji, którym jest nie byle kto, bo renomowane krakowskie Wydawnictwo Literackie.

Recenzja: Nieznany Świat 12/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.