Aniołowie i kosmici

Aniołowie i kosmici. Kościół wobec cywilizacji pozaziemskich.
Znani teologowie w rozmowie z Tomaszem Rowińskim.
Wydawnictwo M, Kraków 2011.

Autor zamieszczonych w tomie rozmów napisał na swoim blogu: Ukazała się (…) moja książka, która miała być czysto „ufologiczna”, a stała się także zapisem refleksji o duchowym miejscu Wszechświata w katolickim myśleniu – najlepsze są książki, które przerastają zamierzenia autorów.
Trudno się z taką oceną nie zgodzić. Zresztą już sam pomysł odpytania znaczących polskich teologów z tematu uchodzącego za niepoważny, należy uznać za sporą odwagę.
Wśród rozmówców młodego publicysty i historyka idei znalazły się tak znane postaci Kościoła, jak: o. prof. Jacek Salij, ks. prof. Jacek Bolewski, ks. prof. Andrzej Zwoliński, czy nieżyjący już abp Józef Życiński.

W tym zbiorze wywiadów widać doskonale, że współcześni duchowni nie mówią jednym głosem, wyłączywszy, rzecz jasna, kwestie doktrynalne. Znany z wielu publikacji ksiądz Zwoliński, ukazuje np. w pigułce wszystkie cienie i blaski wiary w UFO, począwszy od obserwacji dokonanej w latach 40. przez Kennetha Arnolda, przez rewelacje Daenikena i Blumricha, a kończąc na aktywności takich sekt, jak Raelianie czy Antrovis. Choć pozostaje sceptykiem i podpisuje się pod poglądem, iż w swej najbardziej radykalnej postaci takie zainteresowanie (UFOprzyp. aut.) zagraża odejściem ludzi od chrześcijaństwa, by oczekiwać „zbawienia z Kosmosu” – w swych ocenach nie jest bynajmniej napastliwy, a swą wiedzą i znajomością zagadnienia mógłby z pewnością zapędzić w kozi róg niejednego ufologa.

Podobną, powściągliwą postawę prezentuje o. Jacek Bolewski, autor znakomitej książki Nic jak Bóg, traktującej o trudnej drodze wtajemniczeń duchowych prowadzących do iluminacji. Otóż uważa on, że pod względem teologicznym owocniejsze jest zagłębianie się raczej w sens życia niewidzialnego (…) niż skupienie się na życiu „pozaziemskim” w sensie przestrzennym.

Ale już franciszkanin, prof. Zdzisław J. Kijas zadaje pytanie: Czyż można wykluczać, że inne istoty rozumne obecne w Kosmosie też posiadają jakąś swoją, szczególną drogę do zbawienia? Natomiast ks. dr hab. Andrzej Draguła przyznaje, że w młodości kochał serial Kosmos 1999 i nadal żywi głębokie przekonanie, że ludzkość ma we Wszechświecie jakichś braci w rozumie.

Warto tę pozycję przeczytać, by przekonać się, co o ufologii i kosmitach myślą osoby, które analizują ten temat przez pryzmat wiary chrześcijańskiej. Dodatkowy walor stanowi fakt, iż książka zawiera sporo nieznanych wcześniej informacji, takich jak choćby ta, że o istotach z innych planet często wypowiadał się Ojciec Pio, a włoski salezjanin Andrea Beltrami przez całe życie modlił się za domniemanych mieszkańców innych globów. W puencie zbioru pada też odpowiedź na pytanie: Czy kosmici mają Aniołów Stróżów? – a to już, przyznajmy szczerze, prawdziwa religion – fiction!

Recenzja: Nieznany Świat 11/2011

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.