Reguły astrologii tradycyjnej

Reguły astrologii tradycyjnej. Od wielkiej polityki do udanych związków z ludźmi.
Piotr Piotrowski
Studio Astropsychologii, Białystok 2011

Współczesna astrologia to zaledwie odprysk wielowiekowej tradycji, która uformowała się w czasach antycznych i dotrwała do końca XVII wieku. Jeśli zatem komuś wydaje się, że o sztuce układania horoskopów wie już wszystko, szybko zmieni zdanie, gdy sięgnie po najnowszą książkę współpracownika Nieznanego Świta, znanego astrologa, doktora Piotra Piotrowskiego. Autor, który do tej pory dał się poznać jako entuzjasta wzbogacania horoskopu planetoidami i dodatkowymi elementami (Piotrowski napisał kilka książek o Chironie, Lilith, Eris i małych planetach), teraz zajmuje się wyłącznie siedmioma podstawowymi ciałami niebieskimi. Czy słusznie?

Okazuje się, że tak. Chcąc bowiem poznać warsztat dawnego astrologa i czegoś się od niego nauczyć (a można naprawdę wiele!), należy wejść w jego skórę i bazować na oryginalnych źródłach.

W tym miejscu trzeba przyznać, że Piotrowski po mistrzowsku porusza się w gąszczu dawnej, przebogatej literatury astrologicznej. Najpierw wtajemnicza nas w rudymentarne arkana, odwołując się do pism średniowiecznych autorów (Sahl ibn Bishr i Albumasar), a następnie punkt po punkcie analizuje traktat Nicholasa Culpepera, by udowodnić, że reguły spisane przez tego angielskiego twórcę nadają się nie tylko do przewidywania rezultatów wojen i konfliktów zbrojnych, lecz także trafnego rozstrzygania wyniku wyborów parlamentarnych czy prezydenckich. W dalszej zaś części książki eksploruje inne obszary tzw. astrologii elekcyjnej (planowanie podróży, ślubu, zakładanie firmy, składanie pozwów sądowych itp.), co sprawia, że jego pracę można uznać za przejrzysty, praktyczny podręcznik. Przy okazji Czytelnik dowiaduje się, czym są: hyleg, firdarie, termy, profekcje, animodar i szereg innych pojęć, o których w dzisiejszych czasach mało kto pamięta.

Innymi słowy, Reguły astrologii tradycyjnej to prawdziwa perła w polskiej literaturze przedmiotu, autor zaś po raz kolejny potwierdził swoją klasę.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2011

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.