Aurikuloterapia i aurikulodiagnoza

Aurikuloterapia i aurikulodiagnoza
Dr Janusz Kołodziejczyk
Centrum Medyczne OMNIBUS 2011 r.

Książka naszego stałego felietonisty powstała w oparciu o jego unikatowe osobiste doświadczenia i wyniki badań, jakie przeprowadzał przed dwudziestu pięciu laty, częściowo w pracowni Towarzystwa Psychotronicznego w Warszawie. „Lekarz naturalista”, doradzający Czytelnikom od lat w różnych chorobach, prezentuje w tej edycji fragment swojego warsztatu medycznego, jakim jest m.in. akupunktura. Aurikuloterapia, czyli akupunktura uszna, stanowi jeden z tajemniczych tzw. mikrosystemów, którego poznanie i opanowanie może wystarczyć, zdaniem autora, do trafnego diagnozowania i skutecznego leczenia nawet bez znajomości medycyny.

Specyfika doświadczeń doktora Kołodziejczyka w tej dziedzinie wynika z faktu, że naukę akupunktury – odwrotnie niż wszyscy – rozpoczął poniekąd właśnie od aurikuloterapii. Później stosował tę technikę przez około dwa lata, zdobywając w ten sposób doświadczenia, w zakresie samej tylko akupunktury ucha, bez łączenia jej z klasyczną chińską akupunkturą korporalną, którą zresztą też świetnie poznał, będąc współpracownikiem prof. Zbigniewa Garnuszewskiego w Warszawie.

Książka ma charakter podręcznika, w którym autor przedstawia drobiazgowo i w uporządkowany sposób historię metody, podłoże medyczne tego, co dzieje się np. po uciśnięciu ucha w określonym miejscu, i możliwe efekty takiego zabiegu. Autor odsłania przejrzyście i ze znawstwem tajemnice metody, wskazania do leczenia nią i mapę małżowiny usznej z dokładną lokalizacją stref poszczególnych narządów oraz części ciała. W rezultacie dostajemy do ręki jeden z niewielu znanych podręczników aurikuloterapii, napisany tak obszernie (200 stron) i na dobrą sprawę adresowany do każdego. Lekarze znajdą tu medyczną analizę niezwykłej skuteczności aurikuloterapii, a osoby zainteresowane możliwościami prostego, bezpiecznego i skutecznego sposobu diagnozy oraz terapii otrzymują precyzyjnie rozrysowaną i opisaną mapę ucha i gotowe recepty/algorytmy lecznicze.

Książka ta jest z jednej strony, pierwszym polskim podręcznikiem aurikuloterapii, z drugiej zaś, podsumowaniem wieloletnich doświadczeń i badań doktora Kołodziejczyka. Polecamy ją, zarówno ze względu na autorytet autora w sferze akupunktury, jak i przydatność aurikuloterapii dla każdego z nas w życiu codziennym. Bo aurikuloterapia przypomina trochę przypomina podręczną apteczkę, tyle że okazuje się od niej bardziej uniwersalna i skuteczniejsza, a nawet może pomóc w ratowaniu życia.

Recenzja: Nieznany Świat 9/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.