Medycyna alternatywna w sporcie

Medycyna alternatywna w sporcie.
Marjan Ogorevc
Wydawnictwo KOS, Katowice 2011

Ogorevc – drugi po Siergieju Łazariewie europejski specjalista od diagnostyki karmicznej, goni mistrza. To już kolejna po Diagnostyce karmicznej i Samoleczeniu metodą diagnostyki karmicznej jego książka wydana przez katowicki KOS (poprzednie świetnie się sprzedają). Tym razem alternatywny terapeuta ze Słowenii (który, jak się nie bez pewnego osłupienia dowiadujemy, kiedyś był lekkoatletą rzucającym młotem – sic! – później zaś trenerem, zajął się alternatywnymi metodami leczenia w sporcie. Ma – dodajmy – w tym względzie sporo doświadczenia, gdyż jako bioenergoterapeuta od lat pomaga wielu zawodnikom, również z górnej półki.

Niektórzy z nich, jak inny słoweński młociarz, Primož Kozmus, nie mogą się tej współpracy nachwalić. Chodzi zwłaszcza o doskonalenie formy i leczenie kontuzji, w czym isototną rolę pełni oddziaływanie energią, ale także np. medytacja (medytujący w imię duchowego wzrastania młociarze – tego, przyznajmy, jeszcze nie było). Inna rzecz, że odwoływanie się w tej dziedzinie do pewnych technik mentalnych nie jest czymś nowym; wystarczy wspomnieć afrykańskich szamanów wspomagających podczas rozmaitych międzynarodowych turniejów swoich futbolistów i innych sportsmenów.

Ze swej strony polecamy zwłaszcza dwa rozdziały w tej niekonwencjonalnej do bólu edycji (Sportowiec na ścieżce wojownika i Holistyczne podejście do leczenia kontuzji sportowych). A w tle: tradycyjna medycyna chińska, filozofia taoizmu, ajurweda, terapie Bowena, kraniosakralterapia, Yumeiho, joga, medytacyjne mistrzostwo ruchu, pranajama i wiele, wiele więcej (np. transformacja energii seksualnej czy oddychanie endogenne). W sumie zaskakująco ciekawa to książka i może warto zakupić jej kilkadziesiąt egzemplarzy dla naszych rodzimych futbolowych lebieg, które przegrywają mecz za meczem i, jak tak dalej pójdzie, przy okazji Euro 2012 trzeba będzie im aplikować na zmianę integralną biorgonomię albo technikę komunikacyjnego sprytu, zalecanego przez Ogorevca jako radiestezyjna metoda odnajdywania przyczyny problemów.

Recenzja: Nieznany Świat 7/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.