Magiczna wizja świata

Magiczna wizja świata.
Anna Grzywa
Wydawnictwo Eneteia, Warszawa 2010.

W 1943 r. pewien amerykański żołnierz przybył w charakterze rozbitka na polinezyjską wyspę Tana. Przedstawił się jako John from America, co tubylcy zinterpretowali jako John Frum. Szybko uznali go za cudotwórcę i syna Bożego – dzięki specyfikom z podręcznej apteczki wyleczył kilka osób.

Frum obiecał powrót oraz zalecił ponownie zwrócenie się w stronę dawnych kultów religijnych. Oświadczył też, że Ameryka nigdy ich nie opuści. Niestety, słowa nie dotrzymał. Tubylcy czekają na niego do tej pory, odprawiając tajemne rytuały, mające sprowadzić go do siebie.

Na Nowej Gwinei prymitywna lokalna społeczność wybudowała w głębi puszczy całkiem udaną imitację lotniska, nie zaniedbując wzniesienia wieży kontroli lotów. Po co? Z punktu widzenia tuziemców miało to sens. Zauważyli oni, że ich biali panowie, kolonizatorzy, zaopatrywani są w różne piękne dobra przez lądujące samoloty. Kiedy po II wojnie światowej Europejczycy się wynieśli, tubylcy postanowili przywabić te wyładowane po brzegi mechaniczne ptaki.

 Te dwa przykłady (tudzież szereg innych) magicznego myślenia omawia Anna Grzywa w popularnonaukowej pracy Magiczna wizja świata. Nie jest to książka w pełni reprezentatywna dla pozycji polecanych zazwyczaj w tej rubryce, posiada jednak niewątpliwe wartości informacyjne i systematyzuje wiedzę z omawianego zakresu tematycznego.

Niestety trudno powiedzieć, jaki jest właściwie stosunek autorki do magicznego myślenia, ponieważ w jej pracy zagadnienie to zostało omówione wyłącznie w kategoriach zdobycia kontroli nad niezrozumiałą rzeczywistością, czyli – mówiąc wprost – jako element problemów z dziedziny psychiatrii…

Przy lekturze tej książki należy pamiętać, że istnieją alternatywne wykładnie tego problemu, a w niektórych przypadkach myślenie magiczne jest kojarzone z intuicyjnym, duchowym odbiorem rzeczywistości, otwierającym człowieka na inny wymiar istnienia.

Recenzja: Nieznany Świat 7/2011

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.