Joga Vasisthy

Joga Vasisthy. Rzeczywistość wyzwolona.
Swami Venktesananda
Wydawnictwo Anupaja, Warszawa 2008

O Ramo, nie istnieje niewola inna niż pragnienie zdobywania oraz lęk związany z unikaniem tego, co człowiek uważa za niepożądane. Nie zatrać się w takich lękach i nie pozwól, by chęci zdobywania tego, co pożądane, stały się twoim celem. Porzucając oba te kierunki, spocznij w tym, co pozostanie – czytamy w tej szczególnej z każdego punktu widzenia książce. Powstała kilka tysięcy lat temu, a spisana kilkaset przed Chrystusem Joga Vasisthy stanowi bowiem imponujący pod względem treści i sposobu przekazu jeden z najstarszych uniwersalnych traktatów o naturze rzeczywistości.

Z jednej strony, to opowieść o mędrcach, królach, demonach, ponadnaturalnych mocach, a nawet podróżach w czasie, z drugiej zaś, odpowiedź na najważniejsze pytania: Czym jest umysł? Czym życie? Co jest rzeczywiste? Kim jestem?

Najciekawszy wydaje się fakt, że imponujący ładunek wspomnianej wiedzy jest tu podany w postaci narracji godnej najlepszych amerykańskich produkcji filmowych. Dzięki temu mamy możność śledzenia losów oświeconych, demonów, królów, kilku wcieleń królowej Lili naraz, cofamy się też w czasie, a wszystko nie po to, by podnieść komercyjną wartość lektury, lecz uelastycznić nasze pojmowanie rzeczywistości. Konstrukcja narracji to układanka, w której chodzi o coś więcej niż intelektualną zabawę czy wycieczkę w świat starożytnej wiedzy o bycie. To także czytelny dla współczesnego odbiorcy przekaz, pozwalający wniknąć w istotę duchowej przestrzeni, swoiste opus magnum wedyjskiej wiedzy.

Czytając Joga Vasisthy, ma się poczucie kontaktu z subtelnościami naszego istnienia, na które w codziennym pędzie nie zawsze zwracamy uwagę, a przekazane tam treści są jak ziarna, kiełkujące spontanicznie jeszcze długo po odłożeniu lektury.

Tak naprawdę nie wiadomo, kiedy to przekazywane z ust do ust podanie zostało spisane po raz pierwszy, bez wątpienia jednak owa starożytna wiedza pozostaje zdumiewająco aktualna i stanowi cenne źródło dla osób praktykujących wszelkie ścieżki samorozwoju.

Tom, o jakim mowa, został przetłumaczony z sanskrytu na angielski przez Swamiego Venktesanandę, jego przekładu na język polski podjął się anglista, Leszek Krupa, od lat regularnie medytujący, co gwarantuje wierność treściom Joga Vasisthy. I jeszcze jedno: tom 1 – mimo iż jest początkiem cyklu – stanowi zamkniętą całość.

Recenzja: Nieznany Świat 6/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.