Pożegnaj się z chorobami

Pożegnaj się z chorobami. Zdrowie jest wyborem – naucz się, jak go dokonywać.
Raymond Francis, Kester Cotton
Wydawnictwo MEDIUM, Konstancin-Jeziorna 2010 

Jeśli dbasz o każda komórkę swojego organizmu, choroba nie może się pojawić – tak można by, zdaniem Harreya Diamonda, współautora Fit for Life, streścić myśl przewodnią książki Raymonda Francisa i Kestera Cottona Pożegnaj się z chorobami. Jest zaś o czym mówić, gdyż Francis, z zawodu chemik, ocalenie życia zawdzięcza sam sobie, a ściślej mówiąc wiedzy, która umożliwiła pokonanie poważnej, śmiertelnej choroby. Właśnie to szczególne doświadczenie skłoniło go do poszukiwania na własną rękę dróg prowadzących do zdrowia, czego efektem stała się zaprezentowana w sygnalizowanym tu tomie teoria.

To w istocie pozycja po trosze naukowa. Ale – mimo że nie jest ona w odbiorze lekka ani łatwa – warto prześledzić wywody autora, by zrozumieć, jak ogromną rolę w naszym życiu odgrywają czynniki, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Chodzi np. o podstępne i długotrwałe zatruwanie organizmu toksynami przy jednoczesnym lekceważeniu siły ducha i umysłu. Odrębnym problemem jest manipulowanie pojęciem „przyczyn genetycznych”, które mają usprawiedliwiać bezradność w obliczu niektórych schorzeń: Zaczynamy wierzyć, że geny sprawują bezpośrednią kontrolę nad zdrowiem. Jednak nie jest to do końca prawda, ponieważ przejawianie się genów kontroluje środowisko, jakie tworzymy naszym komórkom – twierdzi autor.

Francis pisze o sześciu drogach rozpościerających się między chorobą a zdrowiem, kreśląc na tym tle zuchwałą, trzeba przyznać, koncepcję na ten temat. Ale i tak – w każdym jej segmencie – uporczywie wraca do komórek właśnie, od których wszystko się zaczyna.

Mimo kontrowersyjności niektórych stwierdzeń praca Pożegnaj się z chorobami powinna stanowić obowiązkową lekturę lekarzy o otwartych umysłach i niekonwencjonalnych terapeutów. Dzięki niej bowiem można dowiedzieć się wielu ważnych rzeczy. Jak choćby tego, że chcąc uniknąć choroby zakaźnej, niekoniecznie trzeba się szczepić. Wystarczy po prostu dbać na co dzień o wysoką odporność własnego organizmu. W jaki sposób zaś to czynić? O tym właśnie opowiada ta książka.

Recenzja: Nieznany Świat 6/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.