Koło życia

Koło życia. Rozważania o życiu i umieraniu.
Elisabeth Kübler-Ross
Laurum (MT Biznes Sp. z o.o.), Warszawa 2011

Czytelnicy Nieznanego Świata dobrze znają autorkę, gdyż na przestrzeni 20 minionych lat jej działalność oraz książki prezentowaliśmy wielokrotnie. Najgłośniejsze z nich to Rozmowy o śmierci i umieraniu, Śmierć. Ostatni etap rozwoju i właśnie napisane w 1997 r. oraz mające charakter autobiografii Koło życia. Ta słynna lekarka i zarazem psychiatra, a jednocześnie – uwaga, to ważne! – uzdrowicielka duchowa była jednym z najciekawszych współcześnie tanatologów na świecie. Po wieloletnich doświadczeniach związanych ze stanami bliskimi śmierci, w 2004 roku przeszła na drugą stronę w wieku 78 lat.

Wcześniej jednak emanująca z Elisabeth Kübler-Ross siła ducha spowodowała, że miliony czytelników zawdzięczają jej pokonanie lęku przed odchodzeniem – nie tylko bliskich osób, ale także własnym.

Ona sama – zdając sobie sprawę z faktu, że przez niektórych nazywana jest Damą śmierci – mówiła, że tak naprawdę cały czas pisze o życiu. Życiu, które nie kończy się wraz z wydaniem ostatniego tchnienia. Ludzie zawsze mnie pytają, jaka jest śmierć. Odpowiadam im, że jest wspaniała. To najłatwiejsza rzecz, jaką będę mieć kiedykolwiek do zrobienia – stwierdza w podsumowaniu swoich dotychczasowych losów, których mottem okazuje się głębokie przekonanie, iż podstawowy cel naszego istnienia to rozwój wewnętrzny, a jedyną rzeczą, która żyje wiecznie, jest miłość.

Na str. 243 możemy obejrzeć zdjęcie Elisabeth Kübler-Ross z jej spotkania z Matką Teresą z Kalkuty – to była połowa lat siedemdziesiątych. W jednym z rozdziałów znajdziemy natomiast poruszające opowieści o kontaktach z tamtym światem, a wcześniej i później zapisy zdumiewających przypadków – licznych, konkretnych i do bólu przekonujących – które nie pozostawiają wątpliwości co do tego, że po śmierci fizycznego ciała życie trwa nadal.

Wspaniała, optymistyczna książka. Wygląda na to, że najważniejsza w całej twórczości Elisabeth. Może szkoda tylko, że udostępniona polskiemu czytelnikowi po 13 latach od jej napisania. Ważne jednak, że w ogóle tak się stało.

Recenzja: Nieznany Świat 6/2011

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.