Apteka natury

Apteka natury. Poradnik zdrowia.
Jadwiga Górnicka
Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, Janki, daty wydania nie podano

Ta książka nie wymaga właściwie rekomendacji, podobnie jak jej autorka. Nestorka polskiej naturoterapii, dr Jadwiga Górnicka jest bowiem postacią absolutnie niepowtarzalną. Pewnie dlatego nie doczekała się do tej pory choćby najskromniejszej noty w WIKIPEDII (wstyd, wstyd, wstyd), co gorsza zaś, trudno o niej znaleźć podstawowe informacje nawet w internecie (!)

Jeśli chodzi o Aptekę Natury, miała ona już wiele wydań i wszystkie one znakomicie się sprzedawały (całą ich serię podzieloną na tomy na początku lat 90. drukował np. COMES). Ostatnie wydanie (w pięknej twardej oprawie, firmowane przez Agencję Wydawniczą Jerzy Mostowski) również z pewnością ucieszy Czytelników, mimo że zapomniano w nim podać  roku edycji, a także – to jednak ważne – informacji, iż chodzi tu właśnie o kolejne wydanie wielokrotnie wznawianego bestsellera. Cała reszta natomiast to absolutny raj dla naturalistów, na który składają się liczne rady, wskazówki, receptury, opisy roślin leczniczych i mnóstwo bezcennych, często mało znanych informacji (kto z Państwa wie np., że 1 kilogram ziemniaków dostarcza organizmowi 5 g potasu, który reguluje przemianę wapniową, działając przeciwzapalnie, a przy bolesnych miesiączkach należy zastosować wyciąg z nagietka i okłady na podbrzusze ze świeżej kapusty?)

Niektóre wskazówki dr Górnickiej wydają się absolutnie rewelacyjne (np. w przypadku choroby węzłów chłonnych czy ziarnicy złośliwej), a ogrom wiedzy przekazywanej przez autorkę jest po prostu porażający (vide wywody na temat krzemu czy akupresury). Lekturę liczącej ponad 600 stron (!) Apteki Natury dodatkowo ułatwiają liczne rysunki – szczególnie ważne w przypadku omawiania terapii manualnych. To zatem rzeczywiście absolutny bestseller, który powinien znaleźć się w każdej domowej bibliotece. A dr Jadwidze Górnickiej należy życzyć długiego jeszcze życia i równie wspaniałej jak dotychczas weny twórczej!

Recenzja: Nieznany Świat 5/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.