Kim jesteś Nefretete?

Kim jesteś Nefretete? Dokładnie przemyślane studium dziejów niezwykłych postaci – twórców monoteizmu w Egipcie w XIV wieku p.n.e.
Helena Semenetz
Wydane sumptem własnym, Świdnica 2010

W trakcie przypadkowym spotkania grupa ludzi ze zdumieniem stwierdza, że łączy ich wspólna pasja i zainteresowanie epoką Wielkiej Herezji Amarneńskiej w Egipcie. Punktem kulminacyjnym staje się wyznanie jednego z uczestników, że czci boga Amona. Konsternację wywołuje fakt, że wśród obecnych osób znajduje się również sługa Atona.

 

Zaintrygowani miłośnicy religijnej rewolucji sprzed ponad trzech tysięcy lat postanawiają podzielić się swoją wiedzą i szukać odpowiedzi na wiele pytań związanych z tym okresem. Pytaniem zasadniczym staje się kwestia tożsamości Nefretete, o której autorka pisze tak: Najpiękniejsza czy najbardziej kontrowersyjna kobieta świata? Uwielbiały ją tłumy, ale i tłumy nienawidziły. Emocje wokół Nefretete nie wygasły do dziś. Trudno uwierzyć, że dotyczą osoby sprzed ponad trzech tysięcy lat. Napisano o niej wiele ksiąg i naukowych rozpraw, ale znaków zapytania wokół niezwyklej egipskiej królowej nie ubywa. – Na zawsze pozostanie tajemnicą kim ona była – mówią zrezygnowani uczeni. Jej współcześni nie wiedzieli więcej od nas. Jak przebrnąć przez gąszcz niewiadomych?

Jeżeli chcemy rozwiązać zagadkę tej niekonwencjonalnej kobiety, musimy odrzucić dotychczasowe schematy myślenia. Nefretete zdumiewa wielkością formatu. Nie daje się zamknąć w żadne ramy.

Czytając niezmiernie interesująca książkę Heleny Semenetz, wraz z samozwańczymi detektywami przenosimy się do Teb, ówczesnej stolicy Egiptu, gdzie spotykamy bohaterów amarneńskiej sceny – faraona Echnatona (Amenhotepa IV), niezwykłą Nefretete, a także genialną królową Teje i faraona Amenhotepa III Wspaniałego. Wspólnie z nimi śledzimy plany przeprowadzenia religijnej rewolucji, budujemy miasto Achet Aton i poznajemy ideały Jedynego Boga Atona. Uczestniczymy też w konflikcie z kapłanami dawnych egipskich bóstw.

Na naszych oczach rozgrywa się dramat twórców monoteizmu, faraona Echnatona i Pięknej Nieznajomej –  królowej Nefretete. Z wyroku kapłanów odwiecznych egipskich bogów mieli oni zginąć, a  miasto Achet Aton na zawsze zniknąć z powierzchni Ziemi. Czy tak się stało?  Kto wygrał tę walkę? I zasadnicze pytanie: kim właściwie był Echnaton, kim Nefretete?

Na kartach tej książki z mroku dziejów wyłaniają się postacie wyjątkowe, które wyprzedzają nie tylko swój czas – ludzi pragnących świata bez wojen, przemocy, lęku i łez, pełnego harmonii człowieka i przyrody, Świata, gdzie człowiek człowiekowi bratem...

Kim jesteś Nefretete? odkrywa na nowo czar egipskich tajemnic, oddaje klimat tamtej epoki, stanowi pasjonującą lekturę nie tylko dla miłośników starożytnego Egiptu.

Recenzja: Nieznany Świat 4/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.