Sztuka szczęścia w trudnych czasach

Sztuka szczęścia w trudnych czasach. Jego Świątobliwość Dalajlama.
Howard C. Cutler
Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2010

Sztukę szczęścia. Poradnik życia (wydaną w Polsce w 2000 roku) jej autor (a właściwie współautor), Howard C. Cutler z zawodu psychiatra pisał kilka lat, systematycznie spotykając się z Dalajlamą, przy czym długo nie mógł znaleźć dla tej książki wydawcy. Edytorzy, do których zwracał się ze swoją ofertą, brak zainteresowania nią argumentowali faktem, iż idee zwierzchnika buddyzmu nie znajdą zbyt wielu odbiorców w kręgu zachodnich czytelników. Oszałamiający sukces Sztuki szczęścia zaczął się dopiero od momentu, gdy trafiła ona na listę bestsellerów New York Timesa.

 

Sygnalizowana obecnie książka stanowi kontynuację poprzedniej i rozwija wiele wcześniej poruszanych wątków. W międzyczasie była jeszcze Sztuka szczęścia w pracy – w Polsce również wydana przez REBIS.

W swoich wywodach spisywanych przez Cutlera Dalajlama daje wyraz przekonaniu, iż ludzie są z natury dobrzy, a po to, by osiągnąć szczęście, potrzebne jest przyjęcie w życiu strategii, które niosą ze sobą wewnętrzną harmonię i spokój. Do szczęścia, jego zdaniem, wiedzie wiele ścieżek, a przeszkodę w jego osiągnięciu stanowi brak poczucia w ludziach wspólnoty, zwłaszcza zaś takie zjawiska jak uprzedzenia, rasizm, terroryzm, przemoc i lęk. Szanse osiągnięcia celu upatruje on w ćwiczeniu umysłu, a także wypracowaniu właściwych relacji między poczuciem szczęścia osobistego i społecznego. W książce znalazły się także dowody naukowe, zdające się świadczyć o tym, iż skuteczną techniką zwiększania osobistego szczęścia jest rozwijanie w sobie empatii oraz współczucia. Wywołują (one) określone zmiany w mózgu, które z kolei przekształcają sposób, w jaki postrzegamy innych i w jaki nawiązujemy kontakty. Sprawia to, że zaczynamy widzieć ludzi jako podobnych do nas samych, szukać tego, co nas łączy, a nie dzieli.

Ważną zaletą książki jest operowanie przez Dalajlamę anegdotami i formułowanie przez niego konkretnych wskazówek, jak radzić sobie z nieszczęściami i łagodzić cierpienie. To oczywiście zaledwie okruchy wielowątkowej filozofii towarzyszącej przez całe życie człowiekowi uważanemu za jedną z najwybitniejszych duchowo postaci współczesnego świata. Całość ze wszech miar warta uważnej lektury i gruntownego przemyślenia.

Recenzja: Nieznany Świat 3/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.