Ajurweda

Ajurwedyjski masaż leczniczy - S.V. Govindan
Ajurweda dla kobiet - Atreya
Ajurweda a uroda. Jak być pieknym? - Melanie Sachs
Wydawnictwo A-ti information services, Kraków 2010

Ajurweda, nazywana „matką wszelkiej medycyny”, jest praktykowaną do dziś starohinduską sztuką leczenia, która uczy, jak postępować, aby zachować zdrowie i witalność. Jej korzenie sięgają około 5 000 lat. Dzięki temu, poznając prawdziwą naturę życia, możemy przywrócić równowagę w organizmie i utrzymać stan trwałego dobrego samopoczucia oraz zadowolenia w wymiarze cielesnym, umysłowym i duchowym.

Zgodnie z Ajurwedą zdrowie, piękno i długowieczność to efekt harmonii pomiędzy trzema energiami znanymi jako dosze: wata, pitta i kapha. Każdy z nas jest ich niepowtarzalną kombinacją.
Dzięki rozpoznaniu właściwej dla nas doszy, postępowaniu w zgodzie z nią, za sprawą właściwej diety, odpowiedniego trybu życia oraz zabiegom ajurwedyjskim można cieszyć się życiem i zdrowiem przez długie lata.

Na długo wcześniej, zanim nasza zachodnia cywilizacja podjęła badania w zakresie medycyny, w starożytnych Indiach istniały uniwersytety, na których nauczano medycyny ajurwedyjskiej. Spisane ponad 1500 lat temu główne traktaty: Czaraka Samhita i Suszruta Samhita oraz Asztanga Hridaya służą nadal jako najważniejsze podręczniki medycyny ajurwedyjskiej. Jej użyteczność i skuteczność sprawiły, że stała się ona częścią dorobku kulturowego Tybetu, Chin, Sri Lanki, Malezji, Indonezji, Bangladeszu, Pakistanu, Grecji i wielu krajów arabskich. Od połowy XX wieku ajurweda przeżywa ponowny rozkwit nie tylko w Indiach, ale również w krajach zachodnich, gdzie traktuje się ją jako unikatowy system opieki zdrowotnej, kładący nacisk na profilaktykę oraz zdrowe i harmonijne życie.

Aby przybliżyć ajurwedę polskiemu czytelnikowi, wydawnictwo a-ti information services przygotowało serię publikacji a-ajurweda.pl, omawiającą różne aspekty tego starożytnego systemu medycznego.

Pierwsza pozycja, dotycząca Masaż ajurwedyjskiego, została poświęcona najstarszej technice łagodzenia bólu, regenerowania tkanek i wspomagania leczenia wielu zaburzeń wewnętrznych. Ajurweda przywiązuje olbrzymią wagę do masażu, gdyż pomaga on przywrócić zdrowie i siłę, wzmacnia kondycję całego organizmu i harmonizuje je. Autor –S.V. Govindan przez wiele lat aktywnie uczestniczył w ruchu zainicjowanym przez Ghandiego i zyskał uznanie jako bardzo dobry masażysta. Pragnął pomagać ludziom, a masaż stał się dla niego sposobem służenia innym. Jego ogromne doświadczenie pozwoliło na zaprezentowanie w książce ciekawych porad zarówno dla osób, które dopiero poznają masaż ajurwedyjski, jak doświadczonych praktyków.

Druga publikacja: Ajurweda dla kobiet polemizuje z poglądem, że poczucie dyskomfortu, ból i huśtawka nastrojów są naturalną częścią kobiecego życia. Dzięki odpowiednim technikom ajurwedyjskim, ziołom i zmianom w trybie codziennego funkcjonowania można cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem w każdym okresie. Autor tej książki, którym jest Atreya, omawia sposoby łagodzenia różnych dolegliwości – od osteoporozy po bóle miesiączkowe – oraz historie konkretnych przypadków. Książka zawiera obszerny rozdział, gdzie zostały szczegółowo opisane receptury ajurwedyjskie wykorzystujące zioła, które powszechnie występują w Europie.

Wreszcie Melanie Sachs w tomie Ajurweda a uroda podpowiada, jak radzić sobie z wieloma aspektami współczesnego życia, aby wydobyć z nich naturalne piękno. Kiedy mówimy o pięknie w kontekście ajurwedy, nie mamy na myśli komercyjnego ideału. Piękno zewnętrzne jest nieodłącznym elementem piękna wewnętrznego i mistycznego, a także efektem zdrowia i odpowiedniej troski o siebie. W książce można znaleźć wiele cennych, szczegółowych wskazówek, jak pielęgnować ciało, przygotować naturalne kosmetyki, skomponować prawidłową dietę, wykonać masaż poszczególnych części ciała, korzystać z ziół i olejków, czy też przywrócić witalność przy pomocy ajurwedyjskich terapii odmładzających.

Recenzja: Nieznany Świat 2/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.