Big Mind

Big Mind. Wielki Umysł, Wielkie Serce. Przewodnik po umyśle i podręcznik oświecenia.
Dennis Genpo Merzel
Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2010

Cichy edycyjny rarytas adresowany do osób interesujących się rozwojem duchowym, napisany przez mistrza zen i twórcę międzynarodowej grupy Sangha Kan Zeon (Współczucie) z siedzibą w Kalifornii i ośrodkami w wielu państwach europejskich (samą sangę Kanzeon na świecie założył Roshi Genpo, urodzony na Brooklynie pod nazwiskiem Dennis Paul Merzel). Zaprezentowana w tej książce praktyka, ucząca osiągnięcia oświecenia i odkrywania prawdziwego sensu życia, bazuje na wielu szkołach (m.in. wykorzystuje psychologię Gestalt oraz psychologię głębi), a przyświecającą jej ideą jest po pierwsze, założenie, że każdy z nas składa się przynajmniej z kilku osobowości (wkrótce w opublikujemy ciekawy artykuł drążący ów wątek) a po drugie, iż ważną rolę w tym względzie odgrywa wywoływanie i przenoszenie głosów do świadomości,  w efekcie czego przestają one nami rządzić.

Wojciech Eichelberger napisał o praktyce Big Mind, że dzięki niej każdy z nas – bez względu na wiarę i wyznanie lub ich brak – może doświadczyć mądrości, wolności i radości przebudzonego umysłu, dodając, że sygnalizowaną książkę uważa za wspaniałą, a zarazem jeden z najbardziej znaczących zwiastunów rozpoczynającej się globalnej, ponadwyznaniowej duchowej rewolucji. Natomiast inny psychoterapeuta (obecnie psycholog biznesu) Jacek Santorski, który był uczniem Roshiego Genpo, w ocenie Big Mind kładzie nacisk na integrację perspektywy  „psychologicznej” z „absolutną”. Do zapoznania się z procesem Big Mind zachęca również dołączona do książki płyta z oryginalnymi sesjami prowadzonymi po angielsku przez Genpo Roshiego, a po polsku przez aktorkę Małgorzatę Braunek, która jest związana od lat z praktyką buddyjską prowadząc ośrodek zen w warszawskim Wilanowie. Pointa: wiedza duchowa i teologiczna, jaką dziś dysponujemy, okazuje się wystarczająca  dla rozwiązania największych problemów naszego świata, jeśli tylko zechcemy ze sobą współpracować, kierując się mądrością i współczuciem, Wielkim Umysłem i Wielkim Sercem.

Recenzja: Nieznany Świat 1/2011

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.