Miłość ducha

Miłość ducha. Czym jest i jak osiąga spełnienie.
Bert Hellinger
Wydawnictwo CZARNA OWCA, Warszawa 2010

Autor to postać znana, acz kontrowersyjna, a jego książki nie należą do lektur łatwych. Przypomnijmy, że niemiecki terapeuta stworzył metodę ustawień rodzinnych, która polega na tym, że ktoś obcy postawiony w określonym kręgu rodzinnym, w konkretnej sytuacji ma takie same odczucia i emocje, jak osoba, na której miejscu się znalazł. Metoda ta pomaga w skuteczny sposób nawiązać zerwane więzy, przy czym system rodziny rozumiany jest tu bardzo szeroko, a źródeł problemów Hellinger upatruje w zaburzeniu reguł tzw. pierwotnego porządku rodzinnego, co sięga często kilku pokoleń wstecz.

Technika, o jakiej mowa, stała się bardzo popularna zwłaszcza wśród młodych ludzi z problemami emocjonalnymi, ponieważ oferuje skuteczne rozwiązanie kłopotów oraz udziela odpowiedzi na nurtujące ich pytania egzystencjalne. Wywołuje ona jednak również opór, zwłaszcza w kręgach psychologicznych, gdzie uznano ją za psychomanipulację. Przeciwni są jej zwłaszcza psycholodzy niemieccy, przestrzegający przed stosowaniem ustawień Hellingera. Nie zmienia to faktu, że gdziekolwiek autor się pojawi, zawsze występuje przy pełnych salach. Jest jak guru posiadający bardzo wielu wyznawców.

Hellinger wzbudza swymi poglądami wiele kontrowersji. Np. jego edycja o Adolfie Hitlerze wywołała wielkie wzburzenie w środowiskach antynazistowskich. Autor wyraża także inne, trudne do zaakceptowania przez mniej otwarte umysły poglądy, jak np. ten, że rak piersi jest skutkiem podświadomej chęci śmierci z powodu nieuświadomionej wojny z matką.

Bert napisał w sumie ponad 40 książek; Miłość ducha jest ostatnią z nich. Na podstawie doświadczeń i obserwacji zgromadzonych w trakcie kilkudziesięciu lat pracy autor stworzył Hellinger Sciencia® – naukę o miłości ducha. Zauważył bowiem, że żadne ustawienie nie dotyczy tylko konkretnego klienta i jego rodziny, gdyż objawia się tu uniwersalny wymiar ludzkiej egzystencji. Hellinger Sciencia® to nauka dotycząca porządków ludzkiego współistnienia: relacji panujących w rodzinie (związku męża i żony, rodziców i dzieci, dziadków i wnuków), w miejscu pracy, a wreszcie i między kulturami oraz narodami. Dotyczy także nieporządków prowadzących do konfliktów między ludźmi. Wpływają one na zdrowie fizyczne i psychiczne, odgrywając istotną rolę w powstawaniu chorób oraz ich leczeniu.

Choć – jako się rzekło – sygnalizowana książka nie należy do łatwych, zainteresowani tematem na pewno znajdą w niej nowe wątki oraz inspiracje do dalszych przemyśleń. Wielu osobom zaś ukaże ona niejako nową perspektywę relacji między ludźmi – nie tylko w rodzinie.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2010

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.