Reinkarnacja

Reinkarnacja. Historie prawdziwe.
Paul Roland
Wydawnictwo Świat Książki, Warszawa 2010

Wiara, że po śmierci powracamy na Ziemię w kolejnych wcieleniach, jest bardzo stara. Do Europy przybyła z Indii. To zasadniczy element buddyzmu i hinduizmu. Lecz i w europejskim antyku, w starożytności grecko - rzymskiej odnajdujemy jej wyznawców. Na przykład Pitagoras twierdził, że w pewnej świątyni rozpoznał tarczę (wiszącą jako wotum), którą miał posługiwać się podczas wyprawy na Troję.
Zasady reinkarnacji wyłożono w Upaniszadach, świętych księgach aryjskich najeźdźców Indii. Podstawowym prawem jest tu ewolucja: od minerału do rośliny, od rośliny do zwierzęcia, od zwierzęcia do człowieka.

Hinduscy kapłani (święci mężowie) podają, iż dusza człowiecza co pewien czas zstępuje do świata materialnego. Nabywa wtedy niezbędnych doświadczeń, a następnie powraca do domeny ducha. W przerwach pomiędzy kolejnymi wcieleniami (w dewahanie) istota ludzka przepracowuje to, czego doświadczyła, oraz wybiera warunki następnej inkarnacji. W tej koncepcji życie to ledwie epizod, który w dodatku jest elementem powtarzalnym. Każdy ciągnie za sobą cały transport żywotów; niewiadoma ich ilość czeka nas w przyszłości. Po powrocie do duchowej ojczyzny, dla nabrania sił, następuje powrót na ziemię, w punkcie, w którym przerwało się naukę. Każdy żywot to rodzaj nowej lekcji, czegoś w rodzaju zadania domowego. Ten, kto rozwiązał jakiś problem, posuwa się do przodu – uważają hinduiści – brak postępów jest tożsamy z powrotem w miejsce ostatniej porażki. Zdolny uczeń pokonuje ten tor przeszkód szybciej, mniej zdolny lub nie tak chętny do wyciągania wniosków – dłużej. Adept postępujący wbrew prawom duchowej szkoły będzie w niej przebywać bardzo długo. Jak długo? Przez czas trudny do wyobrażenia.

Na temat reinkarnacji napisano wiele książek – lepszych lub gorszych. Monografia Paula Rolanda jest godna polecenia z kilku powodów. Po pierwsze, autor zebrał wiele przykładów potwierdzających istnienie metempsychozy i prezentuje je na kartach książki w sposób atrakcyjny dla czytelnika. Po drugie, pojawia się tu coś, czego próżno byłoby szukać w innych pracach na ten temat. Otóż każdy chętny ma możliwość sprawdzenia, dzięki samodzielnie przeprowadzonej na sobie regresji, czy pamięta swoje poprzednie wcielenia! Roland pisze: Masz w sobie potencjał, dzięki któremu możesz przywołać wspomnienia z przeszłego życia. Mogą ci one pomóc w ustaleniu, jakie były twoje wcześniejsze inkarnacje, a także cel obecnego wcielenia. Może warto spróbować?

Recenzja: Nieznany Świat 11/2010

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.