Kręgi, cuda, kwanty

ImageKręgi, cuda, kwanty. Pomiędzy fraktalem Mandelbrota a objawieniami w Medjugorie.
Wojciech Chudziński, Przemysław Nowakowski
Wydawnictwo KOS, Katowice 2009

Rzadko na naszym rynku wydawniczym pojawia się książka z jednej strony, podejmująca próbę przerzucenia mostu pomiędzy metafizyką a nauką, z drugiej natomiast, starająca się wyjaśnić najbardziej frapujące tajemnice współczesnego świata. Wojciech Chudziński i Przemysław Nowakowski w tomie Kręgi, Cuda, Kwanty zachęcają czytelnika do pewnej intelektualnej gry i duchowej przygody, która bez wątpienia może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na przynajmniej niektóre ważne pytania.

W dzisiejszych czasach większość zjawisk trudnych do pojęcia jest automatycznie klasyfikowana jako humbug, a następnie odrzucana przez akademicki establishment. Po zetknięciu z fenomenami, które nie mieszczą się w kryteriach obowiązującego paradygmatu wielu badaczy etykietuje takie zdarzenia jako mistyfikacje, autosugestie lub też zbiorowe omamy. Istnieją jednak inne sposoby tłumaczenia niezwykłych faktów, takich chociażby jak płaczące obrazy i figury czy odciskane w zbożu piktogramy. Autorzy udowadniają, że nieoczekiwanie w sukurs intuicji i metafizycznym poszukiwaniom mogą przyjść najnowsze odkrycia nauki!

Pierwsza część książki to pionierskie na naszym rynku, rzetelne studium poświęcone zjawisku kręgów. Czytelnik dowiaduje się, że piktogramy pojawiają się od wielu lat na wszystkich kontynentach, nie tylko w zbożu, ale również na piasku, śniegu i dnie oceanicznym. Pośród teorii, które usiłują tłumaczyć ten fenomen, trzeba wymienić m.in. aktywność Słońca, kreatywną siłę dźwięku, oddziaływanie pola morfogenetycznego czy zbiorową świadomość ludzi.

W drugiej, centralnej części pracy autorzy przedstawiają hipotezę, zgodnie z którą zarówno za fenomen piktogramów, jak i cudów eucharystycznych odpowiada ta sama potężna siła, której istotę da się wyjaśnić w oparciu o teorie związane z fizyką kwantową. Przy tej okazji poznajemy kota, który jest jednocześnie żywy i martwy, elektron świadomie oszukujący swych obserwatorów oraz postaci wmyślane do naszej rzeczywistości z innych wymiarów!

Nie mniejsze atrakcje czekają czytelników w trzeciej, finałowej części pasjonującej lektury. Tym razem naszą uwagę przykuje hostia materializująca się na języku, płaszcz od niemal pięciuset lat sprawiający wrażenie błony fotograficznej, wirujące na niebie Słońce oraz drewniane figury płaczące najprawdziwszą ludzką krwią.

Całość układa się w niezwykłą mozaikę postaci, artefaktów i wydarzeń otwierającą drzwi do nieznanego świata zjawisk, w którym wszystko jest możliwe. Chudziński i Nowakowski zapuścili się na obszary dotąd w naszym kraju nie eksploatowane – połączenie w jednym tomie tak różnych, zdawałoby się, zagadnień, jak kręgi, cuda i kwanty, albo nauka i ezoteryka okazało się strzałem w dziesiątkę. Autorzy zaproponowali oszałamiającą ilość hipotez i teorii tłumaczących manifestowanie się tzw. zjawisk nadprzyrodzonych, czyniąc to w sposób zajmujący, żywy, niestroniący od intelektualnych smaczków czy erudycyjnych wtrętów. Książka dwóch cenionych publicystów Nieznanego Świata to lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące funkcjonowania świata, jak też osób pragnących doświadczyć kontaktu z transcendencją, ezoteryką i stanami mistycznymi. Kręgi, Cuda, Kwanty to również dzieło znakomicie trafiające w czas kryzysu wartości, ponieważ odważnie polemizuje z szufladkowaniem tez różniących się od głosu ogółu.

Poza wspomnianymi plusami największą wartością tej edycji, wydanej oczywiście pod patronatem medialnym naszej redakcji, jest otwartość na otaczający świat, która pozwoli każdemu czytelnikowi sformułować własny pogląd w odniesieniu do sygnalizowanych w niej problemów, możliwe nawet, że sprzeczny ze stanowiskiem autorów. Jak bowiem ujmują to Chudziński i Nowakowski: Czas zrezygnować z czarno-białego postrzegania rzeczywistości, która kryje w sobie tyle kolorów, ile teorii powstało na temat fenomenu cudów i piktogramów.

Recenzja: Nieznany Świat nr 2/2010

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.