Spotkania z nieznanym

ImageSpotkania z nieznanym. Dlaczego naukowcy lekceważą zjawiska paranormalne.
Jaime T. Licauco
Wydawnictwo HELION, Gliwice 2009

Dominujące wciąż podejście świata nauki do zjawisk para¬normalnych sprowadza się do apriorycznego zaprzeczania ich prawdziwości. Problem ten można przedstawić tak: jeśli ktoś twierdzi, że wydarzyło się zjawisko X, natomiast prawa znanej nam fizyki nie dają szansy zaistnienia takiego wydarzenia, odpowiedź jest oczywista: świadkowie wprowadzają nas w błąd, przy czym czynią to albo w sposób świadomy (cynicznie kłamią), albo ich ogląd sytuacji jest po prostu nieprawdziwy.

To prawda, że w miarę rozwoju nauki wiele zjawisk tajemnych znalazło naturalne wytłumaczenie, bezkolizyjnie wpisując się w prawa odkryte przez przyrodoznawców. Przy okazji jednak nauka – podkreślmy to – popadła w pychę, co objawiło się wiarą w jej nieomylność. Wiemy przecież, że poszczególne paradygmaty funkcjonują krócej lub dłużej; gdy na gruncie któregoś z nich nagromadzi się krytyczna ilość anomalii, powoduje to jego kryzys. Wówczas na scenę wstępuje nowy paradygmat.

Nie da się zaprzeczyć, że coraz głębiej sięgamy w Kosmos, a także w mikrokosmos, który jest de facto fundamentem wszystkiego. Te peregrynacje przynoszą kolejne doświadczenia i wyraźnie wskazują, że stoimy u progu odkrycia nowego podejścia do zjawisk paranormalnych, stanowiących zapowiedź czekającej nas przygody poznawczej.

Popularny filipiński dziennikarz i specjalista od zarządzania biznesem Jamie T. Licauco przez wiele lat badał na własną rękę fenomeny wykraczające poza ramy naszego konwencjonalnego postrzegania świata. Kolejna jego książka, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym, to zwięzły i bogaty pod względem merytorycznym przewodnik po obszarach określanych jako graniczne, ukazujących braki w obrazie rzeczywistości. Licauco w logiczny i przystępny sposób udowadnia, iż nie da się już dłużej oszukiwać, że wszystko jest w porządku. Ilość nagromadzonych anomalii osiągnęła bowiem punkt krytyczny.

Dlaczego najlepiej wykształceni ludzie i najzdolniejsi naukowcy ignorują badania nad zjawiskami paranormalnym, inne interesujące fenomeny oraz niezwykłe umiejętności ludzi, nawet wtedy, gdy istnieją przekonywujący dowody ich występowania? – pyta autor. – Wydaje mi się, że istnieją trzy powody tego stanu rzeczy. Pierwszy to obawa przed nieznanym, drugi to niemożność zaakceptowania perspektywy świata innego od tego, który wszyscy znamy, i trzeci – uprzedzenia religijne.

Czy ma rację? Warto sięgnąć po tę znakomitą pracę, aby się dowiedzieć.

Recenzja: Nieznany Świat nr 3/2010

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.