Kod emocji

KOD EMOCJI. Jak uwolnić zablokowane emocje i cieszyć się zdrowiem, szczęściem oraz miłością
Bradley Nelson
Wydawnictwo Galaktyka, 2020

We wrześniu ukazała się długo oczekiwana księgarska nowość Kod emocji Bradleya Nelsona, prawdziwa perełka dla wszystkich poszukujących wiedzy o emocjach. Miłośnicy Hawkinsa będą zachwyceni! Dla młodzieży, jak i terapeutów, stanowi pasjonującą, przystępnie napisaną lekturę, do której zachęcają entuzjastyczne opinie Robbinsa, Dispenzy, Bradena i Hewletta.

Dr Nelson, amerykański chiropraktyk, ekspert bioenergoterapii oraz psychologii energetycznej, mówi o sobie, że jest specjalistą od beznadziejnych przypadków. W latach 90. stworzył system holistycznego łagodzenia chorób przewlekłych i nieuleczalnych poprzez pracę z emocjami. Kod emocji dociera do nas po 13 latach od premiery w USA w 2007, przeszedł już więc próbę czasu. Zakres jego zastosowań jest ogromny, ich tabela zajmuje w książce całą stronę. Są tam wszelkie dolegliwości bólowe, cukrzyca, nowotwory, problemy seksualne, z tarczycą, zatokami, nadwagą, uzależnieniami, bezpłodnością, snem oraz alergie, depresja, kłopoty w nauce, dysleksja, autyzm, migreny, lęki, fobie. Opisane przykłady dotyczą pacjentów w każdym wieku i, choć jest ich przydużo, trzeba przyznać, że budzą wiarygodność. Błyskawiczne efekty stosowania Kodu emocji wydają się sięgać pogranicza cudów. Jako praktyk metody nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego, zdziwienie to raczej dowód naszej ignorancji dotyczącej wpływu świata emocji na ciało i umysł.

Książka jest swoistym podręcznikiem. Daje solidne podstawy z teorii: mówi, czym są zablokowane emocje, jak powstają, gdzie się kumulują, jaki wpływ mają na zdrowie. Emocje blokujemy w wyniku własnych trudnych doświadczeń, czasem przejmujemy je od bliskich albo dziedziczymy – jak geny. Powodują lęk, niepewność, smutek, depresję czy choroby. Sedno książki stanowi rozmowa z podświadomością, która okazuje się sterującym naszym ciałem superkomputerem. Przy pomocy testu kinezjologicznego pytamy o nasze emocje, ustalamy, która z nich wywołuje dolegliwość lub problemy życiowe. Test jest szczegółowo wyjaśniony na wielu wariantach, dzięki czemu dostajemy kompletną instrukcję postępowania z diagramami i tabelą wszystkich emocji. Jako praktyk wiem, iż jedyną trudność może stanowić sceptycyzm oraz brak wiary w siebie. Szokuje natomiast, że metoda działa również na zwierzęta. Dowiadujemy się, jak leczyć psa, kota czy konia. Analogia emocjonalnego świata zwierząt zmusza do refleksji. Poznajemy też pojęcie muru wokół serca, które autor uważa za przełomowe odkrycie medycyny holistycznej. Uczymy się, jak ów mur usunąć i jak zmieni to nasze życie.

Fenomen systemu Nelsona polega na precyzji dotarcia do emocjonalnego sedna problemu i szybkości jego uwolnienia. Autor zaznacza, że chodzi o terapię uzupełniającą tradycyjne metody leczenia, co wyraźnie podkreśla na egzaminie dla terapeutów, których jest blisko tysiąc. Uwalnianie emocji prowadzi do uzdrowienia w sferze psychiki i ciała. Przywraca optymizm oraz radość istnienia. To może być najbardziej wartościowa książka dotycząca rozwoju wewnętrznego w twoim życiu. Spróbuj – hawajska mądrość głosi, że jedyną miarą prawdy jest rzeczywistość.

Dariusz Chwiejczak – terapeuta

Recenzja: Nieznany Świat 12/2020

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.