Rekomendacja miesiąca 11/2020

ROZMOWY Z ANIOŁEM W CZASACH ZARAZY
Jędrzej Fijałkowski
Wydawnictwo Ars Scripti 2. Białystok 2020

To kolejna wspaniała książka naszego redakcyjnego kolegi, felietonisty – BYKA. Dobrze pamiętamy jego poprzednie, piękne pozycje, pełne wrażliwości w relacjach człowiek – pies: EMIL, czyli kiedy szczęśliwe są psy, szczęśliwy jest świat oraz EMIL 2, czyli kiedy nieszczęśliwe są psy, nieszczęśliwy jest cały świat, a także Złota ćma. 24 niesamowite opowieści.

Powiastka filozoficzno - moralna, okraszona anegdotami, przypadkami z życia Autora i Anioła oraz nalewkami i dobrym poczęstunkiem. Przysnuta lekką mgłą praw tajemnych, które co wrażliwsi zgłębiają po trosze w ciemno, po trosze intuicyjnie. Anioł stary jest jak Niebo i Najjaśniejszy, a głęboko mądry, jak ocean. Ale swój. Czasem przeklnie dopuszczalnie, albo ludzkim złym humorem błyśnie. Lubi zaskakiwać: niekiedy wpada tu, na Dół; zwłaszcza, gdy do niego zadzwonisz; w dżinsach i vansach – pepegach na grubej gumie. Innym razem sfrunie z szelestem skrzydeł niespodziewanie, a potem zniknie jak bańka mydlana. Gdy się zapomni, wyjdzie przenikając przez drzwi, albo wfrunie ci w myśli, żebyście mogli gadać bez otwierania ust.

Dobrze mieć Anioła Stróżaza kumpla, z którym pofilozofować można, a i nalewki z pigwy nie odmówi, zacny smak domowego bigosu doceni. Dobrze mieć tego Anioła za przyjaciela i opiekuna. Trochę on jak starszy brat, objaśnia świat i zaświat niebieski/niebiański. Tłumaczy też człowiekowi, jak działa jego człowiekostwo, ile możesz, a ile mógłbyś. Wie dużo, prawie wszystko. W Niebie nudno, wszystkie anioły są wszechwiedzące, o czym więc gadać? Tu, na Dole, można błysnąć tym i owym, ale nie do końca. Tajemnica zawodowa.

Autor rozmawia ze swoim Aniołem, Amodeusem, jak uczeń z Mistrzem. Mimo pepegów. I mimo zadziwień: – No, żesz ty, Anioł!

 A on znów, gdy Autor z poharataną nogą urąga mu, czemu go nie ustrzegł, tłumaczy: – Baczę, byś nie dostał za mocno po dupie od Losu i łagodzę gniew Najjaśniejszego, kiedy go za bardzo wkurzysz. Ale jak ty robisz sobie sam osobiście (wybacz tautologię) kuku, to ja wbrew twoim życzeniom występować nie mam zamiaru.

Rozmowa Tych Dwóch to jak ponadczasowa kometa, przelatująca nad dziejami ludzkości. Tyle spraw do wyjaśnienia, tyle pytań upraszających się o odpowiedź. I tyle przepychanek w każdej sprawie: biblijnej, literackiej, duchowej, magicznej, mądrościowej.

Pomyśleć by można chwilami, że to rozmowa małego Ja Autora z jego dużym Ja. Niełatwo odróżnić we własnym wewnętrznym świecie, gdzie kończymy się my – tutejsi, ziemscy i z białka, od nas jutrzejszych – ponadczasowych, niematerialnych.

Książka niezwykle prosto porządkuje naszą alternatywną wiedzę o życiu, sensie, śmierci, wcieleniach, ponadzmysłowych możliwościach i wszelkiej tajemnej dziedzinie. Warto przysiąść gwieździstą nocą w ciszy, na ławce, z Aniołem oraz Autorem i posłuchać, o czym milczą.

Pewnego dnia zniknęło odbicie Anioła w lustrze. Dlaczego?

Na pożegnanie pozwolił zadać jedno pytanie. 

- Jak…jak Tam jest? – zapytał Człowiek.

I Anioł wyjawił sekret.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2020

 

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.