Problem zwiększenia energii ludzkości

PROBLEM ZWIĘKSZENIA ENERGII LUDZKOŚCI ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM ENERGII SŁONECZNEJ
Nikola Tesla
Wydawnictwo Horyzont Idei. Toruń 2020

Wydawnictwo Horyzont Idei kontynuuje przybliżanie polskim Czytelnikom postaci Nikoli Tesli, po Moje wynalazki: Autobiografia (2017), prezentując kolejną pozycję autorstwa genialnego wynalazcy. To godne wyróżnienia przedsięwzięcie ma na celu uhonorowanie niezwykłej postaci, ale przede wszystkim przybliżenie głoszonych przez nią idei w oryginale i odarcie jej z mitów, których – przez lata – nagromadziło się wokół Tesli bardzo dużo.

Artykuł, od którego wzięła tytuł książka, został opublikowany w prestiżowym na przełomie wieków Century Magazine w 1900 roku. Po 120 latach od jego ukazania się, ludzkość patrzy zupełnie inaczej na temat energii słonecznej – fotowoltaika weszła w fazę gwałtownego rozwoju, a ogniwa produkujące energię trafiły na strzechy. Ziemię oplata dziś nie tylko sieć elektroenergetyczna, ale też teleinformatyczna, co również zapowiadał w swoim wizjonerskim tekście Tesla.

Autor to nie tylko wybitna postać na polu inżynierii elektrycznej, lecz także symbol naukowego prometeizmu – zwano go wszak człowiekiem, który wynalazł XX wiek (jego potyczki z Marconim i Edisonem przeszły do historii nauki). Prace Tesli, obfitujące nie tylko w przemyślenia natury naukowej i technicznej, ale także kulturowej i filozoficznej, po ponad stuleciu nadal wprawiają w zdumienie, podziw, zakłopotanie – pisze wydawca. Przekonać się o tym może każdy Czytelnik. Rzeczą wartą naświetlenia jest ponadto język, którego używał wielki uczony. Choć posługuje się on specjalistycznymi terminami, np. z zakresu matematyki i fizyki, robi to w niezwykle przystępny i ludzki sposób, z nutką eleganckiej, staromodnej poetyckości, czego brak dzisiejszym uczonym i popularyzatorom nauki.

Atrakcyjnym uzupełnieniem publikacji stanowi Oś czasu Tesli oraz inny jego artykuł, zatytułowany Rozmawiając z planetami, opublikowany w Collier’s Weekly w 1901 roku. Lektura książki południowosłowiańskiego geniusza jest niczym bliskie spotkanie z wielkim umysłem.

Recenzja: Nieznany Świat 07/2020

 

 

 

Nowy numer (w kioskach od 21.01.2021)Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.