Rekomendacja miesiąca 06/2020

SŁOWIAŃSKIE KORZENIE. OKRYJ TRADYCJE PRZODKÓW
Leszek Matela
Wydawnictwo KOS, Katowice 2020

Znamy dzieje Egipcjan, Greków, Rzymian. Ale co wiemy o naszych przodkach? Co jest istotą ich bogatej spuścizny? Jakie jej elementy możemy wykorzystać w XXI wieku? Na te wszystkie pytania stara się odpowiedzieć w swojej najnowszej książce Słowiańskie korzenie. Odkryj tradycje przodków Leszek Matela, wieloletni współpracownik Nieznanego Świata i autor licznych bestsellerów. To 56. pozycja w jego bogatej bibliografii będąca znakomitym przewodnikiem po tradycjach Słowian. Publikacja stanowi  przystępne dla wszystkich wprowadzenie w świat naszych przodków, w ich życie codzienne i idee duchowe oraz w niezwykłą wiedzę dotyczącą wykorzystania energii przyrody oraz jej mocy leczniczych. Sięganie do naszych korzeni pomaga nam zrozumieć, jak głęboko związani jesteśmy z odległą przeszłością. Tradycje i dawne rytuały przejawiają się nadal nie tylko w obyczajach Polaków, ale także w naszej mentalności.

Wiele współcześnie kultywowanych zwyczajów pochodzi z obrzędów  słowiańskich. Nie witamy się przez próg, bo kiedyś pod nim składano prochy przodka. Z tych  samych tradycji wywodzą się m.in. dożynki, Zaduszki, malowanie pisanek czy śmigus dyngus. Biesiady pogrzebowe (stypy) to reminiscencja rytualnych uczt Słowian na cześć zmarłych (tryzn). Podobnie jest z zatykaniem wiechy na szczycie budowanego domu, wrzucaniem monet lub ziaren pod wznoszone  fundamenty czy wreszcie z odpukiwaniem w niemalowane drewno.  Mawiamy np. dręczy mnie zmora czy licho nie śpi, przywołując  w ten sposób świat dawnych wierzeń. Zmora była bowiem słowiańskim potworem atakującym człowieka we śnie, a licho złośliwym duszkiem lasu. W sposobach zachowań, w gościnności, ale też w niechętnym podporządkowywaniu się jakiejkolwiek władzy, słowiańskość przejawia się do tej pory.

Autor celowo nie chce rozstrzygać kwestii historycznych dotyczących pochodzenia Słowian. Stroni też od propagowania idei słowianofilskich. Koncentruje się natomiast na tym, co wydaje się najważniejsze: fascynującym świecie wierzeń i ceremonii dawnych Polaków, a także na ich życiu codziennym. Możemy zapoznać się m.in., z tym jakie stosowali kadzidła ziołowe, na czym polegała ich zdrowa dieta, jak potrafili podładowywać się od drzew i poprawić klimat promieniowań w domach. Przedstawione są konkretne przykłady i ćwiczenia. Nasi przodkowie stworzyli rodzime odpowiedniki feng shui. Warto przypomnieć sobie o ich osiągnięciach. Książka pokazuje, iż wiele praktycznych rozwiązań z przeszłości możemy zastosować współcześnie. Czytelnik dowie się także, jak zbadać samodzielnie i odkryć słowiańskie miejsca mocy. To, czego możemy się od przodków nauczyć, to z pewnością wielki szacunek do przyrody i otaczającego świata, a także umiłowanie wolności i tolerancja.

Słowiańskie korzenie Leszka Mateli to z pewnością pozycja, którą należy polecić każdemu zainteresowanemu nie tylko tajemnicami historii dawnych Polaków, ale przede wszystkim zdrowym życiem opartym o rodzime tradycje.

Recenzja: Nieznany Świat 06/2020

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.