Samoleczenie czerwonym światłem

SAMOLECZENIE CZERWONYM ŚWIATŁEM. JAK BEZPIECZNIE WYELIMINOWAĆ BÓL, ZMĘCZENIE, DEPRESJĘ, PROBLEMY SKÓRNE, ZRZUCIĆ ZBĘDNE KILOGRAMY I POPRAWIĆ PRACĘ MÓZGU
Mark Sloan
Wydawnictwo VITAL, Białystok 2020

Książka stanowi rozwinięcie tematu kąpieli w podczerwieni, o jakim była mowa w kwietniowym numerze . Mark Sloan przyznaje, że do poszukiwania naukowych dowodów świadczących o skuteczności terapii alternatywnych przyczyniły się jego własne traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa, związane z chorobą i śmiercią matki. Autor postanowił przeanalizować dostępne publikacje naukowe w poszukiwaniu metod zapomnianych, acz skutecznych, bezpiecznych i przede wszystkim niewywołujących skutków ubocznych. Zalicza się do nich leczenie czerwonym światłem oraz bliską podczerwienią, mające szereg dobroczynnych właściwości. Nie tylko przyspiesza ono gojenie ran, ale wpływa też na układ odpornościowy, a nawet sprawność intelektualną, czy stan włosów i skóry. Obie metody wykazują zbliżone oddziaływanie na organizm i są stosowane pod alternatywnymi nazwami, m.in. fotobiostymulacji, czy LILT (ang. low intensity light therapy).

W oparciu o zebrane dowody Sloan dochodzi do wniosku, że mogą one w wielu przypadkach stanowić substytut terapii farmakologicznych. Ich dobroczynne działanie związane jest przede wszystkim z optymalizacją funkcji komórkowych oraz przyspieszaniem procesów regeneracyjnych. Część książki poświęcona została przekrojowemu zaprezentowaniu skuteczności fototerapii, której zalety odkryli na początku XX w. uczeni rosyjscy. Potrzeba było jednak kilkudziesięciu lat dodatkowych analiz, aby zyskała ona uznanie w środowisku naukowym, choć trzeba dodać, że nie każda barwa światła wpływa pozytywnie na ustrój.

Warto zapamiętać, że pomiędzy terapią czerwonym światłem a bliską podczerwienią istnieją niewielkie różnice. Związane są one z położeniem warstw skóry, do jakich dociera oddziaływanie. O ile czerwone światło najlepiej wpływa na jej powierzchnię i  leżące pod nią warstwy, druga aktywność z wymienionych wnika o wiele głębiej. Podkreślmy także, iż ich wykorzystanie terapeutyczne jest bardzo szerokie i obejmuje leczenie schorzeń reumatycznych, owrzodzeń, odleżyn i złamań, a pomocniczo bywają stosowane nawet przy chorobach neurodegeneracyjnych

Recenzja: Nieznany Świat 06/2020

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.