Tajemnice zaginięć

TAJEMNICE ZAGINIĘĆ
Nikołaj Niepomniaszczyj
Wydawnictwo REA. Konstancin-Jeziorna 2019

Jak pisze we wstępie wydawca tej interesującej pozycji, żyjemy podobno w globalnej sieci wszędobylskich smartfonów, jak też w czasach, gdy każdy może każdemu – i w każdym momencie – zrobić zdjęcie, nakręcić film, czy nagrać relację głosową. Wydawałoby się zatem, że otacza nas świat bez tajemnic. Lecz jeśli tak jest, jak wytłumaczyć doniesienia o ludziach, którzy zaginęli bez śladu, poszukiwanych bezskutecznie od setek lat skarbach i przedmiotach kultu, czy o tajemnicach i sekretach związanych ze zniknięciami, które nie dają wyjaśnić się w sposób racjonalny?

W jednej ze swych powieści Peter Ackroyd pisze metaforycznie, że wszystkie zaginione rzeczy znajdują się po drugiej stronie Księżyca. Nikołaj Niepomniaszczyj aż tak daleko się nie posuwa, ale jego katalog zagubionych ludzi, skarbów, a nawet cywilizacji robi wrażenie. Obok tematów dobrze znanych, w tomie pojawiają się opowieści mniej popularne, jak ta o dzwonie pod jeziorem Kitież, zaginięciu włoskiego fizyka Ettore Majorany, czy postaci Karzełka Krysztymskiego.

Wszystkie casusy opisano ze znawstwem tematu, lapidarnie – ze względu na mnogość poruszanych zagadnień, ale, co najważniejsze, w sposób zajmujący i przykuwający uwagę. Po lekturze Tajemniczych zaginięć na pewno trudno będzie założyć, że świat, to miejsce, w którym nic już nie jest w stanie nas zadziwić.

Recenzja: Nieznany Świat 06/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.