Rekomendacja miesiąca 04/2020

MILCZĄCY PRZEWODNICY. JAK ROZUMIEĆ I DOSKONALIĆ SWÓJ UMYSŁ
Steve Peters
Zysk i S-ka. Poznań 2019

Prof. Steve Peters – brytyjski psychiatra, który przebojem wdarł się na rynek wydawniczy w 2012 r. dzięki Paradoksowi szympansa, prezentuje kolejną pozycję na temat racjonalnego zarządzania mózgiem. Opierając się na długoletniej praktyce akademickiej i lekarskiej, związanej m.in. z pracą z reprezentacją Anglii w piłce nożnej oraz drużyną futbolową FC Liverpool, wyjaśnia, w jaki sposób wiedza z zakresu neurologii może pomóc w zlikwidowaniu pewnych problemów bez konieczności konsultacji ze specjalistą. Wszystko bowiem zaczyna się w umyśle.

Peters stworzył prosty schemat wyjaśniający, w jaki sposób mózg reaguje na otoczenie. W naszej głowie znajduje się jednocześnie… szympans, kierujący się emocjami, który działa zanim pomyśli, jak też komputer, zawierający wiedzę, wspomnienia oraz programy, tj. wzorce myślenia i zachowania, wpajane nam od dzieciństwa. To one są tytułowymi milczącymi przewodnikami. Z biegiem lat mogą przerodzić się w pożyteczne lub szkodliwe nawyki, wpływające w znaczący sposób na funkcjonowanie i osobowość. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak rozpoznać i kierować się podpowiedziami od pozytywnych przewodników.

Do negatywnych programów zalicza się m.in. przesadny samokrytycyzm, niskie poczucie własnej wartości, zamartwianie się, przesadną reakcję na problemy oraz… narzekanie (nazywane niekiedy narodową cechą Polaków). Prof. Peters wyjaśnia, że choć znacznie łatwiej wypracowywać i utrwalać pewne wzorce u dzieci, nie oznacza to, że pod tym względem mózgi starszych pacjentów są mniej chłonne. Zmiana myślenia możliwa jest w każdym wieku, wystarczy chęć, odpowiednia motywacja oraz troska o to, by nie zaniedbywać siebie. Najlepszym przykładem są zawodowi sportowcy, dla których trening mentalny jest niekiedy równie ważny, jak fizyczny (dużo mówiło się na ten temat w kontekście polskich skoczków narciarskich).

W przypadku Milczących przewodników należy pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze nie jest to książka stricte naukowa. Peters prezentuje w niej uproszczony do granic model funkcjonowania osobowości. Druga ważna kwestia to fakt, że jest ona skierowana przede wszystkim do rodziców i opiekunów, pragnących zrozumieć umysł dziecka i wykorzystać pewne neurologiczne triki (w przeciwieństwie do Paradoksu szympansa, który zawierał praktyczne wskazówki dla dorosłych). Pozycja ta, zdaniem autora, ma pomóc w rozwinięciu nawyków takich, jak pozytywne myślenie, zdolność wybaczania oraz wyciągania wniosków z porażek, które nie tylko czynią nas bardziej ludzkimi, ale sprawiają również, że nasze funkcjonowanie jest bardziej efektywne i racjonalne.

Recenzja: Nieznany Świat 04/2020

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.