Ewolucja w miejskiej dżungli

EWOLUCJA W MIEJSKIEJ DŻUNGLI – JAK ZWIERZĘTA I ROŚLINY DOSTOSOWUJĄ SIĘ DO ŻYCIA WŚRÓD NAS
Menno Schilthuizen
Wydawnictwo Feeria. Łódź 2019

Menno Schilthuizen, Holender, biolog, publikujący między innymi w „New Scientist”, „Time” i „Science”, w książce Ewolucja w miejskiej dżungli pisze o tym, jak stworzone przez nas środowisko wpływa na ewolucję zwierząt. Autor głosi intrygującą tezę, że miasto stanowi strukturę naturalną, natomiast Homo sapiens tytułuje najskuteczniejszym inżynierem ekosystemu. Mówiąc inaczej, Schilthuizen jest przeciwny temu, aby z dyskusji o przyrodzie wyłączać istotę ludzką i utrzymuje, że gniazdo mrówek nie jest wcale bardziej naturalne, niż wzniesione przez cywilizację  metropolie. Co więcej, ma na to, jak twierdzi, przekonujące dowody!

Zdaniem autora, wiele gatunków naszych braci mniejszych już dawno zniknęłoby z tego świata, gdyby nie Homo sapiens, dzięki któremu mogą kolonizować nowe terytoria. Zwierzęta i rośliny, uczestniczące w miejskim życiu, dysponują umiejętnością pozwalającą dostosować się do nowych warunków i egzystować u boku człowieka. Są niczym dzicy lokatorzy mrowisk, żerujący na gospodarzu – nawet, jeśli bywa to niebezpieczne, a sam gospodarz nie słynie z gościnności.

Po lekturze tej książki trudno nie poczuć się pokrzepionym. Trudno też nie spojrzeć na miasto z nowej perspektywy, jako na centrum życia nie tylko człowieka, ale również roślin i zwierząt. Jak się bowiem okazuje,  jest to dom, który nierzadko same wybierają.

Recenzja: Nieznany Świat 03/2020

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.