Mistyczki

MISTYCZKI. HISTORIE KOBIET WYBRANYCH
Ewa K. Czaczkowska
Wydawnictwo ZNAK. Kraków 2019

Świat zna wiele kobiet - mistyczek. Żyjąca w XIX wieku Gemma Galgani, mająca stygmaty w kształcie korony cierniowej i śladów biczowania, słyszała głosy, a podczas ekstatycznej modlitwy unosiła się nad ziemią. Dar przepowiadania przyszłości posiadała Teresa Higginson, pierwsza stygmatyczka w Anglii. Urodzona w Bawarii Barbara Pfister oraz Włoszka Teresa Musco podczas ekstazy opisały z kolei dni Męki Pańskiej, a uczyniły to w języku aramejskim, którego nigdy się nie uczyły.

Jak mówi Ewa L. Czaczkowska, autorka pracy Mistyczki. Historie kobiet wybranych, publicystka od lat zajmująca się tematyką religijną: - Mistycy zawsze byli i są problemem dla Kościoła, ponieważ wychodzą poza ustaloną normę, łamią schemat. Trudno jest też ocenić, jakie jest źródło ich objawień.

W swojej książce Czaczkowska opisuje życie i działalność czterech Polek, z których dwie zmarły w XXI wieku – nie opowiada zatem o czasach zamierzchłych. Co ciekawe, w gronie bohaterek publikacji znalazła się także Maria Franciszka Kozłowska, założycielka Kościoła mariawitów, którą za herezję obłożył klątwą Pius X. Polecamy: dobrze udokumentowana, niezwykle interesująca lektura.

Recenzja: Nieznany Świat 03/2020

 

W sprzedażyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.