Umysł doskonały

UMYSŁ DOSKONAŁY. JAK W PEŁNI WYKORZYSTAĆ SWÓJ POTENCJAŁ, ABY ODKRYĆ SIŁĘ DO DZIAŁANIA I WZMOCNIĆ ODPORNOŚĆ EMOCJONALNĄ
Norman E. Rosenthal
Wydawnictwo Kobiece. Białystok 2019

Pochodzący z RPA dr Norman E. Rosenthal należy do awangardy światowej psychiatrii. Sławę zyskał dzięki wykorzystaniu terapii światłem w leczeniu choroby afektywnej sezonowej, objawiającej się depresją i złym samopoczuciem w okresie jesienno-zimowym. Jego pozostałe zainteresowania badawcze, których owocem były liczne książki i prace naukowe, obejmowały m.in. zaburzenia snu i nastroju, rytmy biologiczne, a także zespół nagłej zmiany strefy czasowej (tzw. jet lag). W ostatnich latach zajmował się natomiast medytacją transcendentalną (transcendental meditation, TM) oraz możliwościami jej wykorzystania u pacjentów zmagających się np. z zespołem stresu pourazowego.

Rosenthal wyznaje, że inspiracją do napisania pracy na ten temat były jego własne doświadczenia z TM i odkrywanie dobrodziejstw, jakie niesie ona dla codziennego funkcjonowania. Wyjaśnia, że nie chodzi tylko o wewnętrzny spokój, ale także przebudzenie świadomości, dostrzeganie stałości w ruchu oraz głębszą koncentrację i zwiększoną kreatywność.

Osiągnięcie pewnej wprawy w medytacji transcendentalnej pozwala na osiągnięciu strefy superumysłu, dzięki której możemy czerpać ze stuprocentowej wydajności mózgu. Autor precyzuje, że mowa tu o stanie mentalnym uzyskanym dzięki wejściu na wyższy stopień świadomości, co wiąże się z redukcją stresu, lepszym samopoczuciem, zdrowiem oraz rozwinięciem takich cech, jak cierpliwość.

Należy jednak pamiętać, że Umysł doskonały nie jest podręcznikiem do nauki wspomnianej metody i został napisany raczej dla osób już praktykujących albo zamierzających rozpocząć naukę TM.

Recenzja: Nieznany Świat 02/2020

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.