Kwantowa dusza

KWANTOWA DUSZA. POŁĄCZENIE NAUKI I RELIGII W FIZYCE KWANTOWEJ
Frido i Christine Mann
Studio Astropsychologii. Białystok 2019

Czy można połączyć fizykę z duchowością? Skoro tak, kto mógłby tego dokonać, jeżeli nie wyjątkowe małżeństwo psychologów Christine i Frido Mannów, których korzenie i tradycje rodzinne scalają te dwie pozornie sprzecznie dziedziny. On – wnuk noblisty Thomasa Manna, uznawanego za jednego z najwybitniejszych niemieckich pisarzy, ona – córka Wernera Heisenberga – także noblisty i jednego z twórców mechaniki kwantowej. Autorzy przyznają, że pierwotną inspiracją do podjęcia tematu związków między światem widzialnym a niewidzialnym było rodzinne spotkanie z Heisenbergiem w 1975 r. Podczas poobiedniej pogawędki z córką i zięciem wielki uczony przyznał, że chociaż światem materialnym rządzą stałe, niezmienne prawa, gdy zajrzymy w domenę cząstek subatomowych odkryjemy, że rzeczywistość jest zupełnie inna, a my oglądamy jedynie cień jej prawdziwej natury. Jego zdaniem tajemnicze siły rządzące Kosmosem, chociaż pokrewne temu, o czym mówi ezoteryka, dają się opisać naukowo. Na początku XXI stulecia, w setną rocznicę urodzin Heisenberga, Mannowie postanowili powrócić do tego zagadnienia.

W oparciu o jego słowa stworzyli podstawy oryginalnej filozofii kwantowej, stanowiącej jutrzenkę zmian paradygmatu w wielu dziedzinach nauki. Objawiać ma się ona m.in. zanikiem podziału między duchem a materią, ponieważ – jak przekonują autorzy – nauka udowadnia, że człowiek ma czynny i twórczy udział w funkcjonowaniu rzeczywistości i nie jest jedynie biernym aktorem błąkającym się po świecie materii, niczym dziecko we mgle. Świat namacalny stanowi według nich odcisk sfery mentalnej, zaś nasze umysły bezpośrednio wpływają na rzeczywistość, ponieważ zarówno materia, jak i myśli zbudowane są z tzw. informacji kwantowej.

Mannowie podkreślają, że ich książka jest ziarnem, z którego wykiełkuje zupełnie nowy światopogląd, stąd zawarte w niej liczne odniesienia do historii nauki i jej kamieni milowych w postaci kartezjanizmu, czy ogólnej teorii względności. Należy jednak mieć świadomość, że autorzy dość wyraźnie odżegnują się od środowiska ezoterycznego oraz ludzi, którzy mieli niezwykłe doświadczenia. W pewien sposób wypychają poza swą elitarną szkołę myślenia tych, którzy być może dostrzegli coś więcej, aniżeli cień ukrytej rzeczywistości. Z drugiej strony niemieccy badacze syntetyzują i konkretyzują tematykę wpływu fizyki kwantowej na postrzeganie świata, w jaką przez lata wkradł się pewien chaos (mimo że zewsząd słychać o rewolucyjnych zmianach, jakie dziedzina ta wnosi do rozumienia rzeczywistości, mało kto jest w stanie wyjaśnić w sposób dostateczny, na czym polega ów kwantowy przełom). Najciekawsze i najbardziej inspirujące są dwa końcowe rozdziały Kwantowej duszy, gdzie zostają poruszone takie zagadnienia, jak kosmiczne związki, postrzeganie i oddziaływanie na odległość oraz zagadka śmierci.

Recenzja: Nieznany Świat 02/2020

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.