Jasnowidze i detektywi

JASNOWIDZE I DETEKTYWI
Agnieszka Haska, Jerzy Stachowicz
Wydawnictwo Sonia Draga. Katowice 2019

Wydawać by się mogło, że to postacie z całkowicie różnych światów – piszą autorzy we wstępie do swojej książki. – Detektyw mocno stąpa po ziemi, rozumuje logicznie, bada dowody jak najbardziej materialne, posługując się dedukcją. (…) Z kolei jasnowidz wykorzystuje tajemnicze moce nadnaturalne, rozmawia z duchami zmarłych… Ale – o czym przekonują Haska i Stachowicz – i jedni, i drudzy w okresie przedwojennym w Polsce mieli tych samych klientów, poszukujących osób lub przedmiotów zaginionych, dążących do rozwiązania zagadek. I teza ta faktycznie zostaje obroniona, co zawdzięczamy dokładnej kwerendzie materiałów źródłowych: gazet, książek i dokumentów archiwalnych.

Agnieszka Haska to socjolożka specjalizująca się w kulturze popularnej XX-lecia międzywojennego; Jerzy Stachowicz z kolei jest kulturoznawcą zainteresowanym historią popkultury w latach 1900-1939. Ich wspólna praca ma jednak niewiele wspólnego z akademickim wywodem, a znacznie więcej z reporterską opowieścią, obfitującą w liczne ciekawostki i zwroty akcji. Przy okazji poznajemy najważniejsze postacie międzywojnia, jeśli chodzi o spirytyzm i parapsychologię, jak również pierwszych w naszym kraju detektywów, ramię w ramię prowadzących śledztwa z jasnowidzami.

Autorzy zabierają czytelnika w podróż zaczynającą się od lewitujących stolików, a kończącą na popularnym dziś zagadnieniu sztucznej inteligencji, co stanowi znakomitą okazją prześledzenia zmian zachodzących w mentalności Polaków na przestrzeni ostatnich 100 lat. Przy czym Haska i Stachowicz, co istotne, nie usiłują rozstrzygać, czy konwersacje z duchami i wizje jasnowidzów opierają się na faktach, zamiast tego snując opowieść o czasach, które wciąż mogą fascynować.

Recenzja: Nieznany Świat 02/2020

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.