Nowa koncepcja wszechświata

NOWA KONCEPCJA WSZECHŚWIATA
Walter Russell
Wydawnictwo Horyzont Idei, Toruń 2018

Powiedzmy od razu, że nie jest to książka łatwa w odbiorze i niektórym czytelnikom jej lektura może sprawić niejaką trudność. Ale czego można spodziewać się po pracy, która prezentuje całkiem nową koncepcję materii, energii, elektryczności i magnetyzmu, przeciwstawiając się – obowiązującemu od stuleci – kanonowi wiedzy na ten temat?

Autor tego dzieła, Walter Russell (1887-1963) – amerykański artysta, architekt i biznesmen, posiadał wszechstronne przygotowanie naukowe, pomimo braku formalnego wykształcenia. Dość powiedzieć, iż w roku 1921 opatentował własną wersję układu okresowego pierwiastków, a poza tym sformułował nową teorię kosmologiczną, udowadniając przy okazji możliwość transmutacji pierwiastków.

Przystawał blisko z luminarzami scjentyzmu swoich czasów, takimi jak Nikola Tesla, Thomas A. Edison, czy założyciel IBM, Thomas Watson. Znany jest też jego List Otwarty do Świata Nauki,w którym przedstawił dokonane przez siebie odkrycia, przekonując do innego spojrzenia na Wszechświat i jak najszybszej zmiany paradygmatu. Jego zdaniem klasyczna nauka myli się w wielu kwestiach, ponieważ jest zaledwie poinformowana – ale informacja uzyskana poprzez zmysły nie jest wiedzą. Skąd taki wniosek? Russel uważa, że zmysły odczuwają jedynie SKUTKI, natomiast wiedza uściśla PRZYCZYNĘ SKUTKÓW.

Obraz świata, jaki prezentuje w swym dziele autor, ma wiele wspólnego z przemyśleniami mistyków, mądrością Wschodu, wreszcie z tzw. nową fizyką, która skupia uwagę na tym, co łączy intuicje duchowe z nowymi odkryciami w dziedzinie mechaniki kwantowej. Interesujące jest to, iż Walter Russell ową niezwykłą wiedzę uzyskał poprzez serię iluminacji, z których pierwsza pojawiła się, gdy miał zaledwie siedem lat. Jak sam o tym opowiada, stany te wciąż przybierały na sile, a ostatni z nich wystąpił, kiedy dobiegał pięćdziesiątki. Nigdy nie wątpił w to, że nadawcą owych channelingowych podszeptów był sam Bóg.

Nie potrzeba większego dowodu niż moje przeżycie, by udowodnić wątpiącemu światu, że cała wiedza istnieje w Myśloświecie Światła – które jest Bogiem – że ta Świadomość to Jedna Świadomość, że ludzie nie mają oddzielnych umysłów i że wszelką wiedzę można uzyskać z Kosmicznego Źródła Wszechwiedzy, gdy człowiek stanie się z Nim jednością – zanotował.

Nowa koncepcja Wszechświata została ukończona w 1953 roku. Warto przeanalizować ten przekaz dzisiaj, gdy nasza wiedza o Wszechświecie jest o wiele szersza, niż wówczas, gdy zagadnieniem tym zajmował się Russell.

Książkę opublikowało toruńskie wydawnictwo Horyzont Idei, które wcześniej wypuściło na rynek Autobiografię Tesli. Edytor i tym razem podszedł do sprawy profesjonalnie, zamawiając aż dwa niezależne tłumaczenia tej samej pracy, aby poprzez syntezę przekładów jak najwierniej oddać oryginał.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2019

 

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.