Kawa dla zdrowia

KAWA DLA ZDROWIA. ENERGIA, SMAK I SPOSÓB NA DŁUGOWIECZNOŚĆ
Bob Arnot
Vivante, Białystok 2019

Mała czarna eliksirem zdrowia? Jeszcze kilka lat temu mówiono o niej jako o używce. Dziś kawa traktowana jest z większym (niektórzy powiedzą należnym) szacunkiem, głównie ze względu na swoje właściwości prozdrowotne. Choć niedawno uchodziła za napój szkodliwy dla serca, najnowsze badania wskazują, że zawarte w niej polifenole (głównie kwasy chlorogenowe) usprawniają działanie śródbłonka, którego dysfunkcje odpowiadają za nadciśnienie i zapalenie tętnic. Ale nie tylko polifenole czynią z kawy spożywczy superprodukt – pisze Bob Arnot – amerykański lekarz, dziennikarz i pisarz. Kawa zawiera ok. 1200 różnych substancji, z których wiele wpływa pozytywnie na pracę układu krążenia, mózgu czy wątroby, a także zapobiega rozwojowi nowotworów, chorób neurodegeneracyjnych i cukrzycy typu 2. Oprócz tego ma właściwości odchudzające i pozytywnie wpływa na psychikę, czyniąc ludzi większymi optymistami!

Swoje wnioski autor podpiera szczegółowymi wynikami badań. Ale czy samo picie kawy wystarczy, by zapewnić sobie dobre zdrowie? Niestety nie. Problem dotyczy głownie jakości surowca i odpowiedniego sporządzania naparu. Wielu koneserów małej czarnej spożywa w rzeczywistości produkty kawopodobne wypełnione chemią (w ich sprzedaży przodują sieci fast foodów oraz kawiarń serwujących napoje w dziesiątkach smaków). Po drugie, sposób obróbki ziaren w palarniach niszczy wiele cennych składników, stąd rosnąca moda na picie kawy zielonej.

By wycisnąć z kawy jak najwięcej, należy skupić się na doborze odpowiednich gatunków oraz ich właściwym przygotowaniu, o czym Arnot pisze w drugiej części książki, prezentując produkty i dania, które wzmacniają dobroczynny wpływ tego napoju. Nie oznacza to jednak, że ogólnodostępne, sklepowe kawy są bezwartościowe. Zawierają po prostu mniej cennych składników.

Recenzja: Nieznany Świat 11/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.