Mózg

MÓZG. OPOWIEŚĆ O NAS
David Eagleman
Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2018

Neurolog David Eagleman, autor bestsellerowego Mózg incognito. Wojna domowa w Twojej głowie z 2012 roku, jest czasami określany jako „gwiazda rocka” albo „Carl Sagen neurobiologii”. W pełni zasłużył na te epitety, ponieważ posiada niezwykły dar prostego wykładnia rzeczy trudnych, do których zaliczymy niewątpliwie neuronaukę.

Gwałtowny przyrost wiedzy o mózgu tak naprawdę dotyczy ostatniego ćwierćwiecza. Przełom nastąpił w momencie powstania dziedziny, która postawiła sobie za zadanie wyjaśnienie zawiłych relacji występujących pomiędzy ludzkim mózgiem a umysłem. W obrębie nauronauki wyróżniamy: neurologię, neurobiologię, psychologię, badanie sztucznej inteligencji, w szczególności sieci neuropodobnych. Funkcjonowanie żywego mózgu można dziś obserwować za pomocą tomografu rezonansowego, a to już zdobycz tzw. „twardej fizyki”.

W swojej najnowszej książce autor – gospodarz m.in. serialu dokumentalnego BBC The Brain with David Eagleman, zaprasza czytelników do fascynującej podróży, poszukującej odpowiedzi na pytanie o sedno naszej egzystencji. W sześciu rozdziałach, składających się na pracę, otrzymujemy podstawowe informacje na temat anatomii mózgu, po czym naukowiec skupia uwagę na zachodzących w tym organie procesach, pokazując, jak wpływają one na nasze decyzje, percepcję, czy obecne w życiu iluzje. Wywody Eagelmana bardzo często są ilustrowane konkretnymi casusami medycznymi, co ułatwia zrozumienie prezentowanych treści. Dowiadujemy się m.in., jak powstają wspomnienia, czy neuronauka potwierdza istnienie niematerialnej duszy, a także, w jakim kierunku będą rozwijać się badania naszego najważniejszego organu. Synteza obecnego stanu wiedzy na temat mózgu została zaprezentowana w sposób zwięzły, przystępny i niezwykle inspirujący. Warto odkryć przedziwny świat, kryjący się w naszych głowach, mając za przewodnika dr. Davida Eaglemana, który – co istotne – nie należy do „naukowego betonu”, i wiele zagadnień analizuje z pozycji agnostyka.

Ruszajmy zwiedzać kosmos, jaki kryje się w nas – pisze we wstępie autor. – (…) Mam nadzieję, że w nieskończonej gęstwinie poplątanych miliardów komórek mózgowych i bilionów połączeń między nimi będziecie mogli się rozejrzeć i dostrzec to coś, czego być może nawet nie spodziewaliście się zobaczyć. Mianowicie samych SIEBIE. Polecamy!

Recenzja: Nieznany Świat 11/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.