Choroby serca

CHOROBY SERCA. ZWALCZAJ PRZYCZYNY, NIE OBJAWY
Thomas E. Levy
Oficyna ABA, Warszawa 2019

Zawał mięśnia sercowego przechodzą coraz młodsze osoby. Wynika to głównie ze stylu życia, jaki narzuca nam rozpędzona cywilizacja. Długotrwały stres, zła dieta, brak ruchu, wysokie ciśnienie tętnicze, skłonności genetyczne oraz używki to sprawdzony przepis na choroby układu krążenia. Kardiolog dr Thomas E. Levy tłumaczy, że wiele z tych czynników w połączeniu z wszechobecnymi toksynami, przyczynia się do usuwania z błon tętnic witaminy C, będącej dobrą wróżką układu krwionośnego. Amerykański lekarz od lat propaguje hipotezę, że źródłem arteriosklerozy jest deficyt wspomnianej witaminy w organizmie. Proces ten można jednak zatrzymać, a nawet odwrócić jego skutki, stosując odpowiednią suplementację wysokimi dawkami kwasu askorbinowego – dodaje.

W niezwykle interesującej i ważnej dla promocji profilaktyki zdrowotnej książce wyjaśnia on rolę witaminy C w prawidłowym funkcjonowaniu tkanek i narządów. Jej niedobór wywołuje m.in. szkorbut – chorobę dawnych żeglarzy, obecnie rzadko spotykaną. Levy pisze jednak o powszechnie występujących, ograniczonych formach szkorbutu, dotykających np. tętnic. Witamina C zmniejsza bowiem stres oksydacyjny, nie dopuszczając do rozwoju ognisk zapalnych w arteriach, przez co zapobiega miażdżycy. Jej poziom obniżają natomiast (obok wspomnianych wyżej czynników) występujące w organizmie patogeny, przewlekłe choroby zębów i dziąseł, a także stany zapalne będące konsekwencją leczenia kanałowego – mówi kardiolog. Według niego aż 90 procent (!) zawałów ma swój początek w schorzeniach jamy ustnej. Wie o tym niewielki odsetek lekarzy i jeszcze mniej pacjentów, a brak świadomości przekłada się na brak odpowiedniej profilaktyki.

Książka dr. Levy’ego to nie tylko podręcznik-poradnik dla osób pragnących zadbać o układ sercowo-naczyniowy. Stanowi również wartościową lekturę dla lekarzy i terapeutów, odwołując się do licznych publikacji naukowych oraz wyników najnowszych badań. Dla szeregowych czytelników największą zaletą opisanej w niej metody pozostaje to, że jest niedroga i możliwa do samodzielnego praktykowania. Dzięki prostym krokom pozwala wykształcić nawyki zmniejszające ryzyko zawału serca, co pokazuje, że kardiologia zapobiegawcza opierająca się o uświadomionego pacjenta, ma przed sobą świetlaną przyszłość.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.