Niewyjaśnione

NIEWYJAŚNIONE. PRAWDZIWE HISTORIE, KTÓRYCH NIGDY NIE UDAŁO SIĘ WYJAŚNIĆ
Richard MacLean Smith
SIW Znak, Warszawa 2019

Reklamując książkę, wydawca zaprasza czytelnika do otworzenia drzwi nieznanemu i wkroczenia w świat tajemnic. Przewodnikiem po nim jest autor najstraszniejszego podcastu świata (tj. rodzaju audycji internetowej), Richard MacLean Smith – postać zupełnie nam nieznana, choć Znak traktuje go niczym drugiego Foxa Muldera. Dzięki internetowej kwerendzie ustaliliśmy, że przed laty jego audycja rzeczywiście cieszyła się popularnością wśród angielskojęzycznych internautów. Jednak czy książka Smitha jest równie dobra jak słuchowisko?

Niestety nie. Istne masło maślane w tytule symbolicznie odzwierciedla, co czai się w środku. Choć Niewyjaśnione… czyta się lekko i przyjemnie, towarzyszy temu swoiste déjà vu, ponieważ to wszystko już było! O ile podcast, do którego autor dobiera naprawdę ciekawe tematy, potrafi zaskoczyć, gros historii prezentowanych w książce przypomina odgrzewane kotlety. UFO w Lesie Rendlesham, przypadek Anneliese Michel, lądowanie kosmitów w Ruwa itd. to dobrze opisane sprawy. By zainteresować czytelnika, Smith powinien uwypuklić ich mniej znane aspekty albo zaprezentować je w nowym świetle, czego nie czyni. Trudno jednak spodziewać się dociekliwości po autorze przechwalającym się tym, że… nienawidzi czytać książek i woli je pisać!

Dziwi tylko, dlaczego prestiżowe wydawnictwo, jakim jest Znak, mające na koncie m.in. tłumaczenia dwóch książek dr. Ebena Alexandra, sięga po coś tak płytkiego. Dyktowane jest to prawdopodobnie chęcią dotarcia do młodszych czytelników, których bawią opowieści o Slendermanie (wykreowanym przez internet demonie). Nabywcy są ponadto wprowadzani błąd sugestiami, że autor to wybitny znawca tematyki, który odpowie im na najtrudniejsze pytania albo przynajmniej czymś zaskoczy. Tak się niestety dzieje. Niewyjaśnione… to kolejny przykład publikowania przez rodzime wydawnictwa anglosaskiej bylejakości, co opiera się na przeświadczeniu z czasów transformacji, że Polacy bez zastanowienia sięgną po wszystko co zagraniczne.

Recenzja: Nieznany Świat 10/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.