Czy ochrzciłbyś kosmitę...

CZY OCHRZCHIŁBYŚ KOSMITĘ...
Guy Consolmagno SJ, Paul Mueller SJ
Copernicus Center Press, Kraków 2019

Wpływ kontaktu z Obcymi na wiarę i religie to remat niekończących się dyskusji, w których głos zabierał niejednokrotnie Guy Consolmagno - amerykański jezuita, planetolog i astronom, z nadania Franciszka kierujący Obserwatorium Watykańskim. Razem ze współbratem, rodakiem i kolegą po fachu, Paulem Muellerem napisał on nietypową książkę popularnonaukową, przyglądającą się tajemnicom Wszechświata oraz astronomii z perspektywy nauki Kościoła.

Obok tytułowego chrztu Kosmitów jezuiccy uczeni podejmują w niej szereg innych zagadnień, takich jak teoria Wielkiego Wybuchu w świetle aktu stworzenia, śmierć Kosmosu, zagadka Gwiazdy Betlejemskiej czy zmagania Galileusza z Kościołem, uosabiające odwieczną rywalizację ambony z akademią. Okraszając dyskusje na poważne tematy dużą dawką inteligentnego humoru, autorzy próbują również przekonać czytelnika o braku konfliktu między materialistyczną nauką, a wiarą, które - ich zdaniem - wzajemnie się dopełniają. O ile ta pierwsza opisuje rzeczywistość w najdrobniejszych szczegółach, wiara i religia pozwalają zrozumieć zgromadzoną wiedzę w szerszym, metafizycznym kontekście - tłumaczą.

Czy ochrzciłbyś kosmitę... jest dziełem specyficznym. Nie przypomina typowych książek popularnonaukowych takich autorów jak np. Michio Kaku. Ma formę dialogu między dwoma erudytami, którzy - pomimo najszczerszych chęci - nie udzielają odpowiedzi na wiele z postawionych pytań i zbyt często zbaczają na poboczne tematy. Tytułowemu zagadnieniu (związanemu z głośną wypowiedzią papieża Franciszka z 2014 r.) Guy Consolmagno i Paul Mueller poświęcają jeden rozdział, po którego lekturze odczuwa się spory niedosyt. Ich rozważania o tym, jak kontakt z Obcymi odbije się na Kościele Katolickim są bardzo dyplomatyczne i oględne. Z kolei problem zetknięcia się z istotami bardziej zaawansowanymi od Homo sapiens, posiadającymi iście boskie cechy, jest jedynie zamarkowany i ginie w gąszczu bezbarwnych dywagacji. Nie udaje im się również obronić hipotezy o pokojowej koegzystencji religii z nauką, gdyż... sami traktują ją z góry.

____________________________

Recenzja: Nieznany Świat 10/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.