Wojny Bogów

WOJNY BOGÓW. Międzyplanetarna prehistoryczna wojna nuklearna
Joseph P. Farrell
Wydawnictwo Amber, Warszawa 2018

Staroindyjski epos Mahabharata wspomina o Agnei – niszczycielskiej broni o jasności tysiąca słońc. W innych źródłach z tego kręgu kulturowego znajdziemy wzmianki o vimanach – starożytnych supersamolotach niezwykle przydatnych w walce. Mity i wierzenia ludów z różnych stron świata opowiadają z kolei o zatargach lub nawet wojnach pomiędzy bogami.

Te i inne tropy doprowadziły dr. Josepha Farrella – amerykańskiego teologa wykształconego w Oxford University, do zaskakującego wniosku, że Układ Słoneczny (w tym Ziemia) był miejscem potężnego konfliktu toczonego przez zaawansowane technicznie istoty. Czerpie on pełnymi garściami z prac wielu autorów, w tym Zecharii Sitchina (Kroniki Anunnaki), który, opierając się na mitach ludów zamieszkujących Mezopotamię, pisał o wojnie, jaką rozpętali na Ziemi przybysze z głębi Kosmosu. Jednak Farrell nie ogranicza się do nużącego interpretowania mitów i legend. Kreśląc scenariusz kosmicznego konfliktu, próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób mógł odbić się on na ewolucji planet i księżyców naszego systemu gwiezdnego.

Pisze też o hipotetycznych rodzajach broni, które mogły zostać w nim wykorzystane (w jednej z wcześniejszych książek omawiał hipotezę o militarnym przeznaczeniu Wielkiej Piramidy). Jego zdaniem pamięć o eksplodujących i znikających planetach mogła zachować się w starożytnych mitach, m.in. we wspominanej przez Sitchina babilońskiej opowieści o Tiamat i Marduku. Podobne wątki można spotkać w wierzeniach starożytnych Egipcjan, Greków, a także Azteków i Majów. Namacalną pamiątką po wojnie bogów może być natomiast pas planetoid – rozciągające się pomiędzy Marsem a Jowiszem skalne rumowisko powstałe ze szczątków unicestwionych globów.

Wojny bogów z pewnością przypadną do gustu miłośnikom paleoastronautyki i zakazanej archeologii. Niektórych może razić częste powtarzanie w książce teorii innych pisarzy i badaczy, jednak trudno tego uniknąć w dziedzinie dysponującej ograniczonym zestawem faktów. Opowieść o boskim prakonflikcie to jedynie wstęp do alternatywnej wersji dziejów kreowanej przez autora, opowiedzianej ze szczegółami w niewydanych dotąd w Polsce publikacjach, w których Farrell odnosi się m.in. do genezy ludzkości oraz źródeł wiedzy starożytnych.

Recenzja: Nieznany Świat 05/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.