Lęk

LĘK – JAK OSTATECZNIE UWOLNIĆ SIĘ OD NIEGO. Samodzielne techniki eliminowania niepokoju i depresji
Kazimiera Sokołowska
Studio Astropsychologii, Białystok 2018

WSZECHŚWIAT CIĘ WSPIERA. Porzuć lęk, uwierz w cuda
Gabrielle Bernstein
Wydawnictwo KOBIECE, Białystok 2018

Dwie książki dwóch różnych (nawiasem mówiąc białostockich) wydawnictw, których spoiwem jest walka z lękiem i jego negatywnymi następstwami. Nie są to może edycje zwalające z nóg swoją odkrywczością:-), ale mogą okazać się ważne dla ludzi, którzy na co dzień zmagają się z niepokojem, stresem czy obawami o przyszłość.

A źródeł tych stresów może być wiele – od związanych z życiem rodzinnym i sytuacją w pracy po lęki dotyczące losów świata (nie bez powodu tak wiele osób śni ostatnio sny katastroficzne). Wszystko to kładzie się cieniem na codziennym funkcjonowaniu i zdolności podejmowania decyzji, jak zaś pomóc?

O tym właśnie piszą: Kazimiera Sokołowska, autorka Lęku – jak ostatecznie uwolnić się od niego... i Gabrielle Bernstein, która firmuje swoim nazwiskiem Wszechświat cię wspiera. Obie książki, wyposażone (niestety) w chybione graficznie i niezachęcające do lektury okładki, obfitują w liczne wskazówki i podpowiedzi, jak radzić sobie z lękiem, kładąc nacisk na sferę ducha oraz intuicji. Pierwszą napisała polska terapeutka pracująca m.in. z osobami cierpiącymi na nerwice, drugą – amerykańska autorka bestsellerów, mająca na koncie również kultowy poradnik Radykalna ścieżka cudów uznany przez New York Timesa za nowy wzorzec do naśladowania. Obie panie akcentują w tym kontekście rolę samoświadomości oraz samokontroli, obie też piszą o znaczeniu miłości i wyzwalaniu w sobie wewnętrznej wolności jako siły napędowej pozwalającej pokonać kryzysy.

Masz w sobie ukrytą moc, zawsze jesteś prowadzony – nawet jeśli tego nie czujesz, a twoje wibracje mówią głośniej niż słowa – zapewnia Gabrielle Bernstein, zaś Kazimiera Sokołowska apeluje, by nie robić z siebie ofiary i budować poczucie osobistego bezpieczeństwa w oparciu o wewnętrzną mądrość. Człowiek jest omylny, siła wewnętrzna nigdy się nie myli. Moc działania mądrości wewnętrznej na podświadomość jest nieporównywalnie silniejsza od logicznego umysłu – przekonuje. A jak to się ma do niezłomnej wiary amerykańskiej autorki w to, że Wszechświat zawsze reaguje na energię twoich przekonań? Warto po lekturze samodzielnie odpowiedzieć na to pytanie.

Recenzja: Nieznany Świat 04/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.