Oczyszczanie energetyczne

OCZYSZCZANIE ENERGETYCZNE
Barbara Moore
lluminatio, Białystok 2018

Osoby sensytywne i pasjonaci ezoteryki wiedzą doskonale, jaki wpływ na zdrowie i samopoczucie mają różnego rodzaju energie subtelne – oddziaływania (wciąż) nieznane nauce, ale odbierane przez niektórych ludzi. W swojej najnowszej książce Barbara Moore koncentruje się na czymś, co nazywa energią metafizyczną, która wypełnia cały Wszechświat i jest w nieustannym ruchu. Wielu wyczuwa ją w postaci wibracji o różnym natężeniu, mających pozytywny lub negatywny wymiar.

By przekonać się o istnieniu świata energii, nie trzeba być ekstrasensem: w niektórych miejscach po prostu czujemy się lepiej albo gorzej niż gdzie indziej, chociaż nie potrafimy powiedzieć, dlaczego – zauważa autorka. To efekt wpływu wibracji na ciało astralne człowieka, które nie tylko je rejestruje, ale również – niczym magnes – przyciąga formy energii z otoczenia. Niektóre mogą się do nas dosłownie przyczepić, co stanowi źródło różnorakich problemów.

Aby poruszać się swobodnie w morzu energii, powinniśmy nauczyć się kontrolować ich przepływ. Nie jest to proste i, zanim zadbamy o dobre fluidy w swoim otoczeniu, musimy najpierw zaszczepić je w sobie – pisze Moore, radząc, jak to robić z wykorzystaniem technik mentalnych oraz rozmaitych akcesoriów (np. kadzideł, kryształów). Dobrostan ducha i ciała to jej zdaniem wynik równoważenia energii i eliminowania tych, które są ewidentnie szkodliwe.

Mimo że Oczyszczanie energetyczne od razu zwróciło naszą uwagę, dotyka niezwykle ważnej tematyki oraz zebrało wysokie oceny angielskojęzycznych recenzentów, z naszego punktu widzenia jego lektura przyniosła rozczarowanie. To bowiem dzieło laika skierowane do laików (Moore jest specjalistką od Tarota i przyznaje, że nie posiada szerszej wiedzy z zakresu ezoteryki czy parapsychologii). Ponadto książka jest chaotyczna i pełna banalnych porad, wynikających – jak się dowiadujemy – z praktyki życiowej autorki. Trudno oprzeć się wrażeniu, że wymową i stylistyką tom ten wpisuje się w nurt popkulturowego amerykańskiego New Age`u dla domorosłych wróżek i czarodziejów. Co ciekawe, autorka sama wyznaje we wstępie, że była zaskoczona, kiedy wydawca zaproponował jej napisanie książki o energiach. Niestety wyzwanie to najwyraźniej ją przerosło.

Recenzja: Nieznany Świat 04/2019

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.