Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania

KRÓTKIE ODPOWIEDZI NA WIELKIE PYTANIA
Stephen Hawking
Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2018

W posłowiu do książki, która została opracowana i wydana już po śmierci wielkiego fizyka i kosmologa, Lucy Hawking pisze: Mój ojciec nigdy się nie poddawał, nigdy nie uchylał się od walki. W wieku siedemdziesięciu pięciu lat, całkowicie sparaliżowany i zdolny poruszać jedynie kilkoma mięśniami twarzy, wciąż wstawał co dnia, wkładał garnitur i udawał się do pracy. Miał tyle rzeczy do zrobienia i nie miał zamiaru pozwolić, by jakieś błahostki mu w tym przeszkodziły…

Tych kilka zdań mówi wiele o Stephenie Hawkingu, jego sile ducha i niezłomności, która sprawiła, że jako naukowiec osiągnął tak dużo. Był wykładowcą matematyki i fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge. Głównym obszarem jego zainteresowań pozostawały czarne dziury i grawitacja kwantowa. Nigdy nie bał się poruszać tematów w nauce trudnych, niewygodnych, popularyzując wyniki najnowszych badań i skupiając uwagę na kwestiach podstawowych. Taka też jest ostatnia jego praca. Naukowiec zadaje w niej pytania dotyczące istnienia Boga, początków ludzkości, życia pozaziemskiego, podróży w czasie czy sztucznej inteligencji. Przy okazji można dostrzec jak ewoluowały poglądy fizyka, który w Krótkiej historii czasu utrzymywał jeszcze, że jest całkiem możliwe, że Bóg działa w sposób, który nie może być wytłumaczony przez prawa naukowe, natomiast w swym ostatnim dziele twierdzi, iż najprostszym wyjaśnieniem jest, iż żaden Stwórca nie istnieje. Z takim stanowiskiem nie zgadza się wielu ludzi nauki, m.in. John Lennox, matematyk z Oksfordu, autor publikacji Bóg i Stephen Hawking. Niemniej polecamy tę książkę, bo poszukiwanie odpowiedzi na najważniejsze pytania to po prostu nasz obowiązek.

Recenzja: Nieznany Świat 04/2019

 

 

 

 

 

 

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.