Rekomendacja miesiąca 03/2019

JOGA. INDYJSKI SYSTEM LECZNICZY. Podstawowe metody i zasady
Swami Kuvalayananda, S.L. Vinekar
Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2018

Ta, jedna z najważniejszych książek w obrębie światowej literatury na temat jogi, będąca de facto pierwszym podręcznikiem naukowej terapii jogi opartym na badaniach, liczy sobie już pięćdziesiąt kilka lat, a jej autorami są założyciele instytutu badawczego jogi KUVALAYANANDA w indyjskiej Lonavali. Drugie wydanie w języku polskim stanowi efekt starań absolwenta tego instytutu, doktora Krzysztofa Steca, a najistotniejszą cechą sygnalizowanego tu „klasyku” jest zwrócenie uwagi na znaczenie jogi w terapiach niektórych schorzeń, co dostrzegło m.in. Ministerstwo Zdrowia Indii, które recenzowany tu tom zainspirowało i promowało.

Od czasu, gdy edycja ta ukazała się po raz pierwszy, wiele się zmieniło. Obaj jej autorzy, którzy byli pionierami badań naukowych nad jogą, zmarli w latach 60., jednak dochowali się wielu następców. Swoje prace adresowali przede wszystkim do przedstawicieli kręgów medycznych i pozostawili po sobie znaczącą spuściznę, której esencję można znaleźć m.in. we wstępie do książki prof. dr. hab. Andrzeja Kokoszki z warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz prof. Lesława Kulmatyckiego z AWF we Wrocławiu. Ten pierwszy akcentuje m.in. fakt, że W Medline, jednej z najważniejszych baz prac naukowych, znajduje się bardzo dużo publikacji dotyczących skuteczności jogi przy określonych wskazaniach, w tym kilkadziesiąt prac najwyższej klasy, czyli metaanaliz badań z randomizacją. Wypływające z nich wnioski są obiecujące. W opublikowanej w 2016 roku pracy dotyczącej skuteczności jogi w modyfikowaniu czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zespołu metabolicznego (Chu, 2016) w przeglądzie systematycznym uwzględniono 37 RCT, a w metaanalizie 32 RCT. Wśród osób stosujących jogę, w porównaniu z grupami osób niewykonujących żadnych ćwiczeń, stwierdzono istotne statystycznie zmniejszenie wagi ciała, ciśnienia tętniczego (skurczowego i rozkurczowego), tętna, poziomu cholesterolu (i jego frakcji LDL i HDL) oraz trójglicerydów.

I dalej: Metaanalizy badań RCT wykazują korzyści stosowania jogi m.in. w terapii cukrzycy, bólów kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego, objawów psychicznych menopauzy, a także w radzeniu sobie z objawami niepożądanymi w przebiegu leczenia choroby nowotworowej. Przytoczone przykłady świadczą, że coraz precyzyjniej można ocenić wykorzystanie jogi we współczesnej medycynie.

Natomiast profesor Kulmatycki podkreśla, że książka Swamiego Kuvalayananda i S.L. Vinekara pomimo upływu czasu pozycja ta jest nadal niezastąpiona, szczególnie jeśli chodzi o poznanie istoty psychosomatycznych praktyk jogi. Autorzy w sposób niezmiernie zwięzły, naukowy i co najważniejsze logiczny, umożliwiają zrozumienie uniwersalności systemu jogi i udowadniają, że, mimo swoich starożytnych korzeni, nie straciła (ona) na aktualności. Obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy interesują się efektami pozaakademickich terapii, a ze wszech miar pożądana także dla lekarzy.

Recenzja: Nieznany Świat 03/2019

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.