Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy

WYBITNI POLSCY ODKRYWCY I PODRÓŻNICY 
Maria i Przemysław Pilichowie
Wydawnictwo MUZA, Warszawa 2018

Kontynuacja wydanej przed dwoma laty książki tych samych autorów Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat. Podobnie jak przedtem na jej kartach spotykamy podróżników znanych i nieznanych. Do tych pierwszych należą: Arkady Fiedler – znakomity pisarz, Ryszard Kapuściński – mistrz polskiego reportażu wojennego, Wanda Rutkiewicz – pierwsza Polka na Evereście, Andrzej Zawada – wybitny alpinista zwany „liderem”, Teresa Remiszewska – prekursorka samotnego kobiecego żeglarstwa w Polsce, Leonid Teliga – legenda polskiego żeglarstwa. Do zbyt mało znanych można zaliczyć: Bronisława Piłsudskiego (starszego brata Józefa), Marię Czaplicką – nazwaną „Skłodowską antropologii”, polskiego krzyżowca Jaksę z Miechowa, czy też zesłańca Leopolda Niemirowskiego – artystę malarza, autora pięknych obrazów z Syberii. Zupełnie w Polsce nieznany jest m.in. Józef Kowalewski, zwany na Wschodzie „żywym Buddą”. Jego portret wisi w Ułan Bator w siedzibie Mongolskiej Akademii Nauk, gdyż w Mongolii ten orientalista jest powszechnie szanowany jako autor słownika mongolsko-rosyjsko-francuskiego.

O niektórych podróżnikach wiadomo bardzo dużo, o innych – niewiele. To tak, jak ze świętym Mikołajem, o którym wiadomo, że był, a poza tym opowiadają o nim tylko legendy.

Zaprezentowani w książce odkrywcy i podróżnicy, aby badać, opisywać nieznane, niekiedy ryzykowali zdrowie czy życie. Ich misja odkrywcy-badacza często była okupiona nadludzkim wysiłkiem i pracą w ekstremalnych warunkach.

Podróżnicy szukali swojego „nieznanego świata”. Mogło nim być odkrywanie nieznanych jezior i pasm górskich, szukanie morskiej drogi do Indii – zarówno prowadzącej od wschodu, jak i zachodu, a lista takich „nieznanych światów” okazuje się bardzo długa. Nie dotyczy ona bowiem jedynie odkryć geograficznych, ale też podróży w głąb własnej duszy, a taki właśnie jest cel podróży pielgrzymów.

Recenzja: Nieznany Świat 03/2019

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.