Alchemia

ALCHEMIA. WPROWADZENIE DO SYMBOLIKI I PSYCHOLOGII 
Marie-Louise von Franz
Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań

Marie-Louise von Franz była sekretarką i uczennicą Carla Gustava Junga. Współpracowała z nim przez 30 lat, skupiając uwagę przede wszystkim na zagadnieniu alchemii, które w pewnym okresie życia fascynowało wielkiego Szwajcara. Autor Archetypów i symboli uważał, że psychologia nieświadomości podejmuje trop, jaki utracili kiedyś alchemicy – badacze, którzy pod przykrywką poznawania reakcji chemicznych zgłębiali wiedzę o miko- i makrokosmosie. Jung utożsamiał kamień filozoficzny z odkrytym przez siebie procesem indywiduacji – dążeniem jednostki do uzyskania psychicznej odrębności i stania się Całością.

Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii stanowi zbiór wykładów wygłoszonych przez von Franz w Instytucie C.G. Junga w Zurichu w 1959 roku. Autorka analizuje w nich alchemię grecką, arabską oraz europejską, jak też teksty wczesnochrześcijańskie, jednocześnie odnosząc się do historii zachodniej cywilizacji. Alchemia to zupełnie inny obraz świata niż ten, do jakiego przyzwyczaiła nas okcydentalna nauka. W swych wykładach szwajcarska psychoanalityczka podejmuję próbę skonfrontowanie dogmatów, które uznajemy za nienaruszalne, z całkowicie odmienną wizją prezentowaną przez poszukiwaczy kamienia filozoficznego.

Marie-Louise pisze w pewnym miejscu: Możecie mieć wątpliwości co do grzebania się w tych starych, trudnych tekstach i co do wszystkich komplikacji, które się z tym łączą, ale nie zapominajcie, że stanowią one korzenie zarówno dobrych idei, jak i uprzedzeń naszej cywilizacji. Jeżeli nie poddamy dyskusji uprzedzeń naszej cywilizacji, nie będziemy nigdy w stanie nawiązać kontaktu z innymi cywilizacjami. Musimy znać własne uprzedzenia, możemy je podtrzymywać, możemy nawet mówić, że je lubimy, ale musimy widzieć, że opinie innych ludzi różnią się od naszych.

I choćby z tego powodu warto zapoznać się z tą pracą, która stanowi przykład rzadkiego w nauce otwarcia się na zagadnienie odrzucane apriorycznie przez scjentystyczny establishment.

Recenzja: Nieznany Świat 03/2019

 

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.