Ewangelia Ery Wodnika Jezusa Chrystusa

EWANGELIA ERY WODNIKA JEZUSA CHRYSTUSA
Levi H. Dowling
Instytut Wydawniczy Rozekruis Pers, Wieluń 2018

Na okładce Ewangelii Ery Wodnika Jezusa Chrystusa widnieje nazwisko Levi H. Dowling. Co wiemy o tej osobie? Dowling urodził się w 1844 roku, był Amerykaninem pochodzenia szkocko-walijskiego. Jak podają jego biografowie, już w wieku 16 lat wygłaszał kazania, wykazywał też dar mediumiczny. On sam twierdził, iż posiada dostęp do Kroniki Akaszy – banku informacji, nazywanego pamięcią Boga, gdzie zapisane zostały wszystkie zdarzenia, myśli i emocje, jakie kiedykolwiek pojawiły się w naszym świecie. Opublikowaną po raz pierwszy w roku 1907 Aquarian Gospel of Jesus the Christ podzielono na rozdziały i wersety, co upodabnia ją do współczesnych wydań Biblii.

Channeling Dowlinga pokrywa się w wielu miejscach z opisami ewangelii kanonicznych, jednak odnajdziemy tu też ustępy, które ujawnią jakoby nowe fakty. Na przykład podczas swych wędrówek Chrystus trafia do Indii, Egiptu i Grecji. Poza tym naucza o reinkarnacji, tłumacząc tym właśnie zjawiskiem pojawianie się na świecie geniuszy muzycznych. Wreszcie umiera i zmartwychwstaje, lecz nie czyni tego po to, by zbawić ludzkość, lecz żeby dowieść możliwości tkwiących w człowieku. Tak naprawdę bowiem każdy z nas może powstać z martwych; wystarczy uzyskać Świadomość Chrystusową – przekonuje Ewangelia Ery Wodnika.

Aquarian Gospel of Jesus the Christ stała się niezwykle popularna, gdy do głosu doszedł ruch New Age. Jednak niektórzy badacze, jak np. Douglas Groothius, wskazują na szereg błędów historycznych, jakie można w niej znaleźć. Jak na książkę, która została skopiowana z Kroniki Akaszy, zaskakuje ona np. twierdzeniem, że Jezus urodził się, gdy władzę w Jerozolimie dzierżył Herod Antypas, podczas gdy ze źródeł wiemy, iż był to Herod Wielki. W którymś momencie tej historii Nazarejczyk przybywa do Lahore w Pakistanie, co jest niemożliwe, gdyż historycznie miasto to zaistniało dopiero 600 lat później (!). Ewangelia pokazuje też Mesjasza odwiedzającego magików w Persepolis, które w 330 roku przed Chrystusem zrównał z ziemią Aleksander Wielki – i nigdy go nie odbudowano.

Czy tego rodzaju wpadki dyskredytują przekaz Dowlinga? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Jedno natomiast nie ulega wątpliwości: pomimo upływu czasu Ewangelia Ery Wodnika wciąż cieszy się sporą popularnością.

Recenzja: Nieznany Świat 02/2019

 

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.