Mag. Stefan Ossowiecki

MAG. STEFAN OSSOWIECKI
Karolina Prewęcka
Wydawnictwo Fabula Fraza, Warszawa 2018

Gdyby żył w dzisiejszych czasach, niewykluczne, że zostałby celebrytą. W przedwojennej Polsce był personą niezwykle popularną i szanowaną. Pomagał trafiać na ślad zaginionych osób, rozwiązywał zagadki kryminalne, przepowiadał przyszłość, mówiąc krótko – żył dla innych, uchylając się od przyjmowania za swe usługi jakichkolwiek gratyfikacji.

Jego paranormalne uzdolnienia badali uczeni tej miary, co Charles Richet i Władysław Witwicki. Prof. Richet zaliczał Stefana Ossowieckiego – bo o nim tu mowa – do kategorii wielkich sensytywów światowych.

W wydanej niedawno książce Mag. Stefan Ossowiecki Karolina Prewęcka – dziennikarka po etnografii, znana dotąd z książek o Bohdanie Łazuce czy Stanisławie Celińskiej, powraca do tej niezwykłej postaci, opierając swą opowieść na licznych wspomnieniach, anegdotach i mało znanych publikacjach.

Tak więc poznajemy barwne życie ekstrasensa, w którym działo się tyle, że można by nim obdarować kilka ludzkich żywotów. Autorka opisuje kolejne stopnie wtajemniczenia w jasnowidczą profesję, jakie pokonywał Stefan, odkąd ukończył 14 lat i pewnego dnia pojął, że słyszy w głowie myśli innych ludzi.

Portret Ossowieckiego nakreślony przez Prewęcka doskonale uzupełnia wcześniejsze prace o polskim jasnowidzu: Krzysztofa Borunia i Katarzyny Boruń-Jagodzińskiej Ossowiecki. Zagadki jasnowidzenia” (1990) oraz Pauliny Sołowianiuk Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej (2014).

W drugiej części tomu zamieszczono listy i protokoły podpisane przez osoby, które miały okazję zetknąć się z niesamowitymi umiejętnościami Ossowieckiego. Marszałek Piłsudski tak podpisał mu swoją fotografię: Panu Stefanowi Ossowieckiemu na pamiątkę naszych rozmów, w zrozumieniu tego, czego nie ma, a co jest.

Gorąco polecamy!

Recenzja: Nieznany Świat 02/2019

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.