Dieta ketogeniczna

DIETA KETO POD LUPĄ. Niskowęglowodanowa i wysokotłuszczowa dieta w teorii i praktyce
Jimmy Moore, Eric C. Westman
Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2018.

DIETA KETOGENICZNA
Maria Emmerich
Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa 2018

Dieta ketogeniczna ma wielu zwolenników, ale także niemałe grono krytyków. Ci pierwsi podkreślają, że choć uchodzi za szybki sposób utraty zbędnych kilogramów, posiada o wiele więcej zalet, znajdując zastosowanie w zwalczaniu i profilaktyce poważnych schorzeń.

Dieta, o której mowa, to de facto zespół różnorodnych programów żywieniowych, opartych na zasadzie zastępowania produktów bogatych w węglowodany (pieczywa, makarony) takimi, które obfitują w tłuszcze lub białko.

O jej skuteczności w walce z otyłością przekonał się Jimmy Moore – bloger i publicysta, który dzięki niej zrzucił 80 kg, pozbywając się jednocześnie problemów z cholesterolem oraz nadciśnieniem. W jego książce Dieta keto pod lupą, której współautorem jest specjalista od leczenia cukrzycy i otyłości Eric C. Westman, znajdziemy nie tylko podstawowe informacje o tym sposobie odżywiania, ale również opinie ekspertów z zakresu dietetyki i medycyny. Według części z nich, ketoza (od której dieta bierze nazwę) – czyli stan metaboliczny polegający na tym, że energię czerpie się z ciał ketonowych we krwi – jest dla człowieka czymś naturalnym (w odróżnieniu od glikolizy, czyli energetyki organizmu zorientowanej na glukozę). Ponadto warianty diety keto stosowano od dawna w leczeniu cukrzycy typu 2, zaś współcześnie zaleca się ją w terapii niektórych rodzajów epilepsji, zespołu jelita drażliwego, refluksu żołądkowo-przełykowego, niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby oraz w chorobach Parkinsona i Alzheimera.

Książka Moore’a i Westmana to przystępna publikacja, skierowana do tych, którzy chcą zapoznać się z zasadami diety ketogenicznej i zrozumieć ją od strony medycznej – nie jest to jednak praca stricte naukowa.

Druga z nowych książek, poświęconych diecie ketogenicznej, autorstwa Marii Emmerich – popularyzatorki tej metody, zawiera przepisy zarówno dla wegetarian, jak i mięsożerców. Znajdziemy w niej listę keto-śniadań, zup, sałatek, deserów, przystawek oraz innych dań, wypróbowanych i rekomendowanych przez autorkę. Dieta ketogeniczna jest więc amerykańską książką kucharską, której przydatność w warunkach nadwiślańskich warto sprawdzić, zanim zdecydujemy się ją kupić.

Recenzja: Nieznany Świat 02/2019

Numer bieżącyStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.